Mamin Svet
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!
Mamin Svet
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!

Mamin Svet

Forum za mame, tate i njihove unikate :)
 
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!

 

 Zutica kod beba

Ići dole 
AutorPoruka
UN@
Admin
UN@


Broj poruka : 960
Points : 24576
Reputation : 0
Datum upisa : 18.01.2012
Godina : 35

Zutica kod beba   Empty
PočaljiNaslov: Zutica kod beba    Zutica kod beba   EmptyPon Apr 09, 2012 10:25 pm

FIZIOLOSKA ZUTICA
Pre lecenja zutice potrebno je znati pravi uzrok njene pojave jer uzroka moze da bude vise. Uzrok pojave fizioloske (normalne, uobicajne) zutice kod bebe je povecana kolicina bilirubina u bebinom telu. Bilirubin je pigment zute boje i on je uvek prisutan kod svih nas u nasoj krvi. Porast kolicine bilirubina u bebinoj krvi se ocekuje izmedju 3.-5. dana od rodjenja. Ukoliko majka pocne da doji svoju bebu odmah po rodjenju i ukoliko su podoji cesti pojava zutice ce biti smanjena. Biti ce je ali nece preci maksimalni nivo.
U vecini slucajeva zutica se povlaci za nedelju dana. Normalna zutica koja se javlja kod beba nije bolest. Sve dok se nivo bilirubina krece u normalnim granicama za bebu, ona je bezopasna. Zato je potrebno obratiti paznju na njen nivo. Bebe sa zuticom su obicno pospane i potrebno ih je buditi za podoj. Potrebno je da beba sisa na svaka 2 sata sa jednom pauzom od 4-5 sati u 24 sata.
PATOLOSKA ZUTICA
Kako prepoznati patolosku zuticu?
Ukoliko beba ima visok nivo bilirubina ili se kolicina bilirubina brzo povecava (0.5mg/dl ili vise na sat vremena) bebi ce najverovatnije trebati strucna pomoc lekara.
Sta je uzrok?
Uzrok za pojavu patoloske zutice mogu da budu:
· Bolest ili stanje u bebinom organizmu zbog kojeg dolazi do povecanog raspadanja crvenih krvnih zrnaca
· ili bolest ili stanje zbog kog jetra nije u stanju da preciscava krv od bilirubina
U prvom slucaju radi se o Rh ili ABO nekompatibilnosti. Iako je Rh nekompatibilnost poslata sve redja zbog novih preventivnih metoda, ABO nekonpatibilnost u mnogo slabijoj verziji jos uvek postoji. Kontorlom i uporedjivanjem mamine i bebine krvi brzo se dobijaju rezultati tako da nije tesko ustanoviti ovaj uzrok.
Druga grupa ukljucuje manjak enzima jetre kod bebe, obstrukciju gastrointestinalnog trakta, i metabolicke poremecaje kao sto su galaktosemija i hipotireodizam. Uvek kada se sumnja na patolosku zuticu ove stvari bi trebalo uzeti u obzir. Ukoliko je neki od ovih uzroka krivac za pojavu patoloske zutice tada se prostupa njegovom uklanjanju ili lecenju u isto vreme dok se radi i na samoj zutici.
Cak i za vreme lecenja patoloske zutice mama moze i mora da nastavi dojenje svoje bebe (10-12 podoja u 24 sata). Kolostrum i zadnje mleko (masnije koje beba sisa posle prvih nekoliko minuta podoja) pomazu bebinom telu da cesce kaki i da kroz stolicu izbacuje visak bilirubina iz svog tela.
Jedini izuzetak od ovog pravila je galaktosemija.
KASNA ZUTICA – zutica od maminog mleka
Kasna zutica koja je takodje poznata pod imenom „zutica od maminog mleka“ je neuobicajan oblik zutice. Ona se javlja u manje od 4% beba. Obicno se ne javlja pre 3. dana – cesce 5. – 7. dana ali nije neuobicajno da krene izmedju 5. - 15. dana od rodjenja. Njena karakteristika je da traje cak do 10 nedelja.
Ne postoje laboratoriski testovi kojima se utvrdjuje dijagnoza postojanje ove zutice. Zato je potrebno iskljuciti sve druge uzroke kao sto su infekcije, lekovi...
Ne preporucuje se prekid dojenja da bi se ustanovilo da li je ono razlog za kasnu zuticu. Lekari koji shvataju vaznost dojenja ce savetovati majku da nastavi sa dojenjem uz pracenje nivoa bilirubina kod bebe. Ukoliko nivo bilirubina prelazi 20mg/dl lekari ce savetovati da se dojenje prekine do stabilizovanja i brzeg spustanja nivoa bilirubina. Nakon toga dojenje se nastavlja normalno.
Nazad na vrh Ići dole
https://maminsvet.forumsr.com
 
Zutica kod beba
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Štucanje kod beba
» Osip kod beba
» Upala uha kod beba
» Kupanje beba
» Čmičak kod beba i dece

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Mamin Svet :: Dete :: Nas mali čovek :: Mala klinika-
Skoči na:  
Sve informacije i saveti na http://maminsvet.goodoolz.com/ služe isključivo u edukativne svrhe. Sadržaj web portala nije zamena za lekarske preglede i dijagnoze. Ukoliko brinete za svoje i zdravljesvoje bebe, preporučujemo Vam da se obavezno konsultujte sa svojim lekarom.