Mamin Svet
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!
Mamin Svet
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!

Mamin Svet

Forum za mame, tate i njihove unikate :)
 
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!

 

 Farbanje jaja

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
UN@
Admin
UN@


Broj poruka : 960
Points : 24566
Reputation : 0
Datum upisa : 18.01.2012
Godina : 35

Farbanje jaja Empty
PočaljiNaslov: Farbanje jaja   Farbanje jaja EmptySub Apr 07, 2012 11:43 pm

Priprema:
Za farbanje ljuskama luka, pripremiti nekuvana jaja. Na svako s malo vode „prilepiti“ listić te komadom stare najlon čarape zavezati oko jajeta da ne odpadne u toku kuvanja. Prebacite čarapu preko motiva, stegnite s druge strane i dobro zavežite koncem.
Poslažite jaja u posudu s hladnom vodom i ljuskama luka. Od crvenog luka, nastat će lepa smeđa boja, od ljubičastog ljubičasta, ali ga treba doista puno! Smeđa bolje prima.
Kuvajte jaja na laganoj vatri dok ne poprime boju.
Pripremite ostale umetne boje prema naputku. Za ovo farbanje, jaja moraju biti kuvana. Ja odmah vadim jaja iz vruće vode, napravim motiv (isto kao i nekuvana) i tako ih vruća umačem u boju.
Gotova jaja namazati mašću ili komadom slanine da dobiju sjaj.
Nemojte brisati jaja kad ih odmotate, suvišak boje na motivu će dati dodatni „batik“ izgled.


Poslednji izmenio UN@ dana Ned Apr 08, 2012 9:26 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://maminsvet.forumsr.com
strumfeta
Moderator
strumfeta


Broj poruka : 309
Points : 22767
Reputation : 0
Datum upisa : 02.02.2012
Godina : 36
Lokacija : Negde...tu...iza duge :)

Farbanje jaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Farbanje jaja   Farbanje jaja EmptyNed Apr 08, 2012 9:09 am

e ja znam za ljuske od crnog i belog luka ali da se makazama sitno iseckaju zatim se nekuvano jaje malcice poprska i uvalja u mix iseckanih ljuski od crnog i belog luka, ubaci se u najlon carapu pa se ubace u boju, ja sam oduvek jaja kuvala u boji nisam kao sto una rece vec skuvana jaja potapala u boju, to mi nikad nije uspevalo. Pa probajte, stavrno super izgleda, kad su jaja ofarbana mesta na kom su bile ljuske crnog luka je braonkasto, a od belog luka belo.
Nazad na vrh Ići dole
UN@
Admin
UN@


Broj poruka : 960
Points : 24566
Reputation : 0
Datum upisa : 18.01.2012
Godina : 35

Farbanje jaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Farbanje jaja   Farbanje jaja EmptyNed Apr 08, 2012 9:26 am

Prirodne boje za farbanje jaja

Za farbanje prirodnim bojama može se upotrebiti stvarno svašta,od svežih i sušenih biljaka,do voća,kafe,soka,čaja..najbitnije je da su sigurne za zdravlje,za razliku od umetnih koje su pune hemikalija,pa ih možemo bez problema posle i smazati.. ako želimo :-)
Priprema:
1.Zavisno o tome što koristite za farbanje,u litru vode stavite 250 g svežih biljaka,400-500 g svežeg zelenila ili voća,5-8 dl biljnog soka ili 3-6 kašike usitnjenog bilja.Biljke kuvajte na najmanjoj temperaturi oko 30 -40 minuta.Ostavite ih u vodi dok se ne ohladi do sobne temperature,a zatim procedite kroz cediljku.
2.Površina jaja mora biti potpuno čista i bez masnih mrlja.Najbolje je farbati kuvana jaja ,a ako bfarbate sirova,prebrišite ih krpom namočenom octom.Ako ćete duže čuvati jaja kuvajte ih 20-30 minuta.Vreme farbanja može trajati od deset minuta do nekoliko sati zavisno o nijansi koju želite.
3.nakon završetka farbanja,jaja izvadite na krpu da se osuše.Po želji ih možete premazati nauljenom krpicom ili komadom slanine, kako bi dobila sjaj.ŽUTA BOJA-cvetovi kamilice,cvetovi bazge,list breze,list hrena,preslica,kurkuma u prahu,cvetovi maslačka,list i kora hrasta
NARANČASTA-crvena paprika u prahu,ljuske smeđeg luka
CRVENA-sok od crvene repe,maline borovnice,kupine,cvreni radić,ljuske crvenog luka
SMEĐA-list i ljuska oraha,list hmelja,kora drveta šljive,kora i list hrasta,ljuske smeđeg luka,kava
ZELENA-list koprive,list bazge,špinat,zelena salata
PLAVA-sok od bobica bazge,crno i crveno grožđe,crveno zelje
Nazad na vrh Ići dole
https://maminsvet.forumsr.com
UN@
Admin
UN@


Broj poruka : 960
Points : 24566
Reputation : 0
Datum upisa : 18.01.2012
Godina : 35

Farbanje jaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Farbanje jaja   Farbanje jaja EmptyNed Apr 08, 2012 9:32 am

Farbanje jaja bojama iz prirode

Nekada nije bilo veštačkih boja za jaja, a ni samolepljivih sličica. Pa, kako su se onda farbala jaja? – zapitaćete se. Farbala su se pomoću boja iz prirode.

Da bi jaja dobila crvenkasto-braonkastu boju – koristi se lukovina. Ubacite dosta lukovine u sud sa jajima i skuvajte ih.
Da jaja dobiju žućkastu boju – skuvajte ih sa dosta koprive.
Ako, pak, želite da jaja budu zelenkasta – skuvajte ih sa dosta zelja.
Ako želite i da našarate jaja, onda, opet, možete koristiti biljke:

Uberite neke zanimljive listiće ili cvetiće i stavite na jaje, a jaje zatim stavite u tanku čarapu, pa sve to lepo uvežite. Na jajetu će ostati oblik listića. Da se tokom vezivanja ili kuvanja listić ne bi pomerio, pre nego što ga stavite na sveže jaje, umočite ga u vodu, a onda stavite na željeno mesto.

Ne morate se zadržati na listićima i cvetićima: možete staviti i jaje u mrežicu, pa ga lepo uvezati. Onda će jaje biti išarano u dezenu mrežice. Možete izrezati oblik od nekog većeg lista neke biljke, npr. srce, pa staviti na jaje…

Pustite mašti na volju, a uključite i decu u proces šaranja jaja. Farbanje jaja je zabava za celu porodicu!
Nazad na vrh Ići dole
https://maminsvet.forumsr.com
UN@
Admin
UN@


Broj poruka : 960
Points : 24566
Reputation : 0
Datum upisa : 18.01.2012
Godina : 35

Farbanje jaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Farbanje jaja   Farbanje jaja EmptyNed Apr 08, 2012 9:55 am

Farbanje jaja alu folijom i akrilnim bojama

Ukoliko bi da ofarbate jaja, a da budu šarena i neobična – ima rešenja.

Da li ste probali da farbate jaja pomoću alu folije i akrilnih boja?

Ako niste, evo kako to možete da uradite:

prvo skuvate jaja
zatim, uzmete komad alu folije i dobro ga izgužvate
na izgužvanu alu foliju nanesete boju
jaje stavite u boju i uvijete ga u foliju, nežno stiskajući ga
na jajetu će neravnomerno ostati boja
Ukoliko želite da jaje bude šarenije, to jest, da ima više boja na sebi, ponovite više puta proces sa različitim bojama na jedno jaje.


Napomena: tekst je prerađen i prilagođen, u izvornom obliku nalazi se ovde: http://www.zenasamja.me/
Nazad na vrh Ići dole
https://maminsvet.forumsr.com
Majček
Admin
Majček


Broj poruka : 373
Points : 22811
Reputation : 0
Datum upisa : 03.02.2012
Godina : 36
Lokacija : U maminom svetu :)

Farbanje jaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Farbanje jaja   Farbanje jaja EmptyPon Apr 09, 2012 12:37 am

Evo jos jedan jednostavan i prelep nacin da se ukrase uskrsnja jaja.
Najlaksa tehnika ukrasavanja jaja Smile
Farbanje jaja Owq-ae143b

Priprema:
1.Jaja skuvajte i ohladite.
2.Nadjite salvete sa interesantnim uzorcima. Salveta koju sam koristila na slici imala je samo jedan veliki cvijet sa listovima. Izrezala sam taj cvijet tacno po linijama (malo je pipkavo ako je motiv komplikovan ).
3.Umutite bjelance i pripremite cetkicu (moze manja, veca, kakvu imate, manja je bolja ako su vam detalji mali, ali ne pravi razliku).
4.Sada stavite izrezan uzorak na jaje i pocnite polako sa jednog kraja da premazujete sa cetkicom koja je dobro natopljena u bjelance. Idite okolo, stvarace se pregibi ali ih ravnajte cetkicom ili prstima, vidjecete motiv ce se prijanjati za jaje kao da je zaljepljeno. Ako imate vise manjih uzoraka tako radite sa svakim. Ostavite da se osusi, kada je mokro od bjelanca boja ce biti tamnija, kada se osusi dobice pravu boju. Ujutro premazite maslinovim uljem i to je to.

*Preuzeto sa sajta Coolinarika*



Poslednji izmenio Majček dana Pon Apr 09, 2012 12:42 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Majček
Admin
Majček


Broj poruka : 373
Points : 22811
Reputation : 0
Datum upisa : 03.02.2012
Godina : 36
Lokacija : U maminom svetu :)

Farbanje jaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Farbanje jaja   Farbanje jaja EmptyPon Apr 09, 2012 12:41 am

Evo kako još mogu da izgledaju tako ukrašena jaja
Farbanje jaja Wmp-903f4b
Nazad na vrh Ići dole
Majček
Admin
Majček


Broj poruka : 373
Points : 22811
Reputation : 0
Datum upisa : 03.02.2012
Godina : 36
Lokacija : U maminom svetu :)

Farbanje jaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Farbanje jaja   Farbanje jaja EmptyPon Apr 09, 2012 1:06 am

Jaja bojena svilom, cipkom i cveklom

Sastojci
- jaja
- nekoliko starih svilenih kravata ili marama
- komadici izrezane cipke
- pire od cvekle

Priprema
1.Jaja bojena svilom Farbanje jaja H4o-ede519
Za jaja bojena svilom, stare svilene marame ili kravate isecite na komade dovoljno velike da obmotaju jaje. Stavite gazu ili komadic isecene tkanine, preko nje komad svile, obmotajte nekuvano jaje i stegnite gumicom. Stavite u posudu sa vodom, dodajte tri kasike sirceta i kuvajte 20 minuta na tihoj vatri. Odvezite, pusite da se prosusi pa premazite sa malo ulja. Bojila sam po tri jaja slicnih boja. Sara sa tkanine ce se kompletno oslikati na jaje, tako da treba staviti najlepsu saricu koja vam se na tkanini svidi. Ovo mozete raditi samo sa svilom, ako je marama od poliestera, jaje se nece ofarbati.

2.Jaja sarana cipkom Farbanje jaja Xbq-02b6e3
Za jaja bojena cipkom, skuvajte jaja, obmotajte cipkom na isti nacin kako kada radite jaja bojena svilom. Spustite u boju koju ste pripremili prema uputstvu proizvodjaca. Izvadite, odsecite, prosusite i premazite sa malo ulja. Vazno je samo da se cipka dobro zategne. Mislim da je bolje kada se koristi najlon cipka od one pamucne, jer pamuk lako upije i razlije se boja.

3.Uskrsnja jaja Farbanje jaja Scm-fe8c23
Za jaja bojena cveklom, obareno i oljusteno jaje stavite u posudu sa narendanom cveklom kojoj ste dodali kasiku-dve limunovog soka. Ostavite da u tome odstoji minimum 6 sati. Vazno da jaje bude potpuno pokriveno pireom. Mozete raditi od sirove cvekle ili one iz tegle. Ja sam radila sa sirovom i izgledaju jako lepo kada se serviraju uz uskrsnje predjelo.





Nazad na vrh Ići dole
strumfeta
Moderator
strumfeta


Broj poruka : 309
Points : 22767
Reputation : 0
Datum upisa : 02.02.2012
Godina : 36
Lokacija : Negde...tu...iza duge :)

Farbanje jaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Farbanje jaja   Farbanje jaja EmptyPon Apr 09, 2012 1:41 am

Majček ::
Evo kako još mogu da izgledaju tako ukrašena jaja
Farbanje jaja Wmp-903f4b
ovo je spuer, bas cu da probam
Nazad na vrh Ići dole
Majček
Admin
Majček


Broj poruka : 373
Points : 22811
Reputation : 0
Datum upisa : 03.02.2012
Godina : 36
Lokacija : U maminom svetu :)

Farbanje jaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Farbanje jaja   Farbanje jaja EmptyPon Apr 09, 2012 7:32 am

strumfeta ::

ovo je spuer, bas cu da probam
Ni ja nisam probala do sada, tek danas sam i videla to, i jedva čekam da probam Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
strumfeta
Moderator
strumfeta


Broj poruka : 309
Points : 22767
Reputation : 0
Datum upisa : 02.02.2012
Godina : 36
Lokacija : Negde...tu...iza duge :)

Farbanje jaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Farbanje jaja   Farbanje jaja EmptyPon Apr 09, 2012 8:02 am

ukrasavanje jaja vostanim bojama[u]

za ovu tehniku vam trebaju kvalitetne vostane boje,njima mozete crtati razne oblike ili pisati po ne kuvanim jajima i takva jaja skuvati u boji i tamo gde ste sarali vostanim bojama ostace neofarbano. Jaja premazati nauljanom krpicom zarad lepseg sjaja.
Nazad na vrh Ići dole
UN@
Admin
UN@


Broj poruka : 960
Points : 24566
Reputation : 0
Datum upisa : 18.01.2012
Godina : 35

Farbanje jaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Farbanje jaja   Farbanje jaja EmptyPet Apr 13, 2012 8:55 pm

Jaja šarana voskom

Farbanje jaja R9t-e49545

Sastojci

1 šaraljica 1 sveća PRAVI vosak jaja boja za jaja

Priprema

Šaranje:
Za šaranje su vam potrebni sveća, šaraljica i vosak.
Šaraljicu možete napraviti sami ili kupiti. Ja sam ovu na slici kupila na pijaci.
Ukoliko ne možete da nađete da kupite, vrlo lako je možete napraviti.
Potrebno vam je jedno drvce dužine oko 10 cm, nešto deblje od olovke, jedno pero od penkale i malo žice.
Drvce zarežite sa jedne strane, od gore, dovoljno duboko da stavite pero. Pero treba da vam viri malo i sa zadnje strane. Žicom DOBROO privežite pero. Ukrštajući žicu oko pera i štapa. Bitno je da vam pero bude stabilno!
Ova šaraljica na slikama postupka je pravljena.
Vodite računa da li ste levoruki ili desnoruki!
Ovo na slici je šaraljica za desnoruke. Kod levorukih je obrnuto.
Vosak koji ćete koristiti MORA biti pravi!!! Najbolje bi bilo da vam pčelar (ukoliko nekog poznajete) pokloni ili proda malo pravog voska ili da kupite sveću od čistog voska pa da nju koristite (bez fitilja).
Vosak oblikujte (malo ga omekšajte na plamenu sveće) u lopticu prečnika oko 3cm. Stavite ga na zadnji deo šaraljice da se "čadi". Lagano šaraljicu zagrevajte iznad sveće dok vosak ne dobije tamnu boju od dima sveće. Vodite račina da vam vosak ne bude direktno na vatri jer će ce istopiti. Bitno je da pocrni.

Ovo vam je postupak da potamnite vosak prvi put kada ga koristite. Posle toga, ponovo stavite kuglicu voska na šaraljicu kako bi se on dimio dok vi šarate. Kada istrošite ovaj vosak kojim šarate (što vam je na prstu), skinete ovaj sa šaraljice, ponovo stavite nov vosak i tako redom.
Ja ponekad i ne čadim vosak, kada vidim da mi je ovog voska što mi je na prstu ostalo malo izmešam ga sa voskom koji nije potamneo, prstima (malo ga omekšam na sveći i izgnječim) i vrlo brzo se boja ujednači.

Vosak koji je potamneo stavite na nokat palca na levoj ruci.
Jaje takođe držite u levoj ruci.
U desnoj ruci vam je šaraljica. Ovako izgleda postupak za desnoruke, za levoruke obrnuto.
Upalite sveću.

Pero zagrejte na sveću. Potom umočite pero u vosak na prstu. Ponovo zagrejte na sveću, zatim šarajte po jajetu lagano pridržavajući jaje palcem desne ruke.
Postupak kao na slici.

Šaraljicu vučete dok ostavlja trag, potom ponavljate postupak, pero na plamen, u vosak, na plamen, na jaje.
To bi bio ceo postupak šaranja!!!
Šare koje ćete šarati su vaš izbor! Smile

Bojenje::
U šerpu u kojoj ćete bojiti jaja stavite vodu i u nju razmutite boju za jaja.
Ja koristim običnu boju za jaja.

VAŽNO: Voda mora biti HLADNA!!!
U vodu sa bojom stavite jaja, tako da šara bude gore. Posložite jaja jedno do drugog i onda uključite šporet. Kuvajte kao i obično što kuvate jaja zavisno od toga koliko kuvana želite.

Vosak će lagano spadati sa jaja ostavljajući ispod belu šaru (šaru u boji ljuske jajeta). Ostatak jajeta ce primiti boju u kojoj ga bojite.

Jaja šarana voskom ne smeju se staviti u ključalu vodu, jer će ta topla voda brzo izbiti vosak i šare se onda neće poznavati.

Uvek koristim običnu boju za jaja, ali stavim 2-3 kesice na količinu tečnosti za jednu kesicu.
Kada završite sa jednim kuvanjem jaja, morate ohladiti vodu da bi ponovo kuvali u njoj ili dodajte hladne vode i još boje i ponovite kuvanje.
Ja uvek bojim više boja i dok obojim u jednu, pa drugu, pa treću... ova prva se već ohladi, dodam joj malo hladne vode i malo boje i ponavljam postupak. Smile

Obojena jaja obrišite pamučnom krpom koju ste namočili sa uljem ili mašću kako bi jaja imala lep sjaj i kako bi skinuli eventualno preostali vosak.

Drugi način kako možete bojiti jaja je tako što ćete posložiti jaja u drveno sito, jedno do drugog, pa sa sitom sve zajedno spustiti u šerpu sa hladnom vodom i bojom, pa sve zajedno kuvati kao i obično. Na taj način se jaja ne mogu okretati i šara ostaje jasna.
Ja retko koristim sito kada bojim, dovoljno je da pratite prethodni postupak. Smile

Ja uvek šaram sa ovakvom šaraljicom. Postoje i šaraljice koje izgledaju kao penkala, pero im ne ide sa strane drvceta nego se nastavlja na njega.
Ako vam je lakše tako možete i takvu šaraljicu napraviti.
Možda vam sve ovo izgleda komplikovano i teško, ali zaista nije.
Meni je danas užitak crtati šaraljicom. Mama je tu ljubav prenela na mene, jako sam joj zahvalna na tome.
Posebno joj moram zahvaliti sto je pozirala za slikanje. Smile Smile Smile

Kako bi vam bilo lakše da shvatite sve što sam prethodno napisala, snimila sam vam ovaj video kako sam šarala jedno jaje. Nadam se da je sada razumljivije. Smile

Farbanje voskom - VIDEO

Farbanje jaja Zps-ccf219

Farbanje jaja Cw9-75f96d

Farbanje jaja Ox8-11133e


IZVOR: http://www.coolinarika.com
Nazad na vrh Ići dole
https://maminsvet.forumsr.com
Sponsored content





Farbanje jaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Farbanje jaja   Farbanje jaja Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Farbanje jaja
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Farbanje u trudnoci

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Mamin Svet :: ZENSKI SVET... :: Gastronomski kutak :: Uskrs-
Skoči na:  
Sve informacije i saveti na http://maminsvet.goodoolz.com/ služe isključivo u edukativne svrhe. Sadržaj web portala nije zamena za lekarske preglede i dijagnoze. Ukoliko brinete za svoje i zdravljesvoje bebe, preporučujemo Vam da se obavezno konsultujte sa svojim lekarom.