Mamin Svet
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!
Mamin Svet
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!

Mamin Svet

Forum za mame, tate i njihove unikate :)
 
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!

 

 Njam, njam, što je lepo!

Ići dole 
AutorPoruka
UN@
Admin
UN@


Broj poruka : 960
Points : 24606
Reputation : 0
Datum upisa : 18.01.2012
Godina : 35

Njam, njam, što je lepo!  Empty
PočaljiNaslov: Njam, njam, što je lepo!    Njam, njam, što je lepo!  EmptyPon Apr 02, 2012 10:16 pm

Njam, njam, što je lepo!  Adv-deca-i_thumb

Dok su mališani uzrasta do godinu dana, uglavnom lepo jedu i nemaju problema sa apetitom. Stručnjaci tvrde da se navike u ishrani formiraju u domu, odnosno u zavisnosti od toga kako se roditelji hrane. Tako će mališani koji na meniju često imaju povrće ili sveže voće voleti taj ukus, dok će oni kojima se to retko nudi najverovatnije odbijati zdravu hranu. Međutim, događa se da bez obzira na navike roditelja mališani budu jako probirljivi i da često menjaju ukus, pa nešto što su do juče jeli sa apetitom, već sutradan odbijaju. To je naročito izraženo u letnjim mesecima kada mališanima apetit prilično varira. Tada se roditelji suočavaju sa problemima, obroci postaju naporni, jer se svode na molbe roditelja i odbijanje deteta. Mališani koji slabije jedu uglavnom su i slabije konstitucije, imaju lošiji imunitete i češće se razboljevaju.
Stručnjaci naglašavaju da je dobra, izbalansirana ishrana, koja sadrži potrebnu količinu proteina, ugljenih hidrata, korisnih masti, vitamina i minerala, osnova za pravilan rast i razvoj, pa nema većeg problema za roditelja nego kada dete neće da jede. Zbog toga se događa da popuštaju detetu, daju mu samo hranu koju voli ili mu dozvoljavaju da jede između obroka, "zahvalni" što hoće bilo šta da jede. Drugi, opterećeni važnošću ishrane, počinju da prete, forsiraju i kažnjavaju mališana kada ne jede. Međutim, obe taktike su pogrešne i donose samo kontraefekte.
Stručnjaci naglašavaju da su dečje navike u ishrani podložne promenama i da roditelji prvo treba da shvate da apetit i glad nisu ista stvar. Glad je znak tela da mu je potrebna energija, dok je apetit naučeno ponašanje i podrazumeva uživanje i zadovoljstvo u hrani.
Zbog toga savetuju roditeljima
da nikada decu ne forsiraju da jedu, jer će dete koje nije smelo da ustane od stola pre nego što isprazni tanjir češće imati problema sa apetitom. Mnogo važnije od toga je da uvedete određena pravila. Na primer, ne dozvolite detetu da jede između obroka ili da pije kalorični sok, bez obzira koliko insistira. Istraživanja su pokazala da deca kojoj je dozvoljeno uzimanje isključivo hrane koju vole kada god to požele, jedu upola manje od dece koja imaju striktno definisane obroke i užine. Zato pustite dete da u glavnim obrocima pojede koliko hoće. Dokazano je i da mnogi mališani počnu bolje da jedu kada prestane roditeljsko insistiranje.
Takođe, nisu potrebe svih mališana iste. Ako vam se čini da dete ne jede dovoljno, a ono lepo napreduje, nema razloga za brigu. U uzrastu od godinu dana do kraja pete godine, deca dobijaju otprilike dva do dva i po kilograma godišnje. Normalno je i da po tri-četiri meseca ne povećavaju telesnu masu. Deci se apetit smanjuje i kada je hrana suviše jednolična ili nije prilagođena stepenu razvoja. Takođe, kada prestane intenzivan rast, više im nije potrebno toliko hrane kao ranije. Zatim, loše iskombinovani obroci, koji su vremenski preblizu, mogu da prave problem jednako kao i neredovna ishrana. Mala deca mogu da imaju problema sa apetitom zbog nicanja zubića, prehlade ili infekcije grla koja uzrokuje bol prilikom gutanja.
Kako da poboljšate dečji apetit?
Ponudite mu raznovrsnu hranu i dozvolite da bira šta će jesti. Pustite ga da istražuje, uzme poneki komadić hrane rukama i potrudite se da hrana atraktivno izgleda kao bi probudila dečju znatiželju. Deca vole svetle boje, pa stavite u tanjir komadiće šargareše, paradajza, peršuna. Važno je i da se hrana lako žvaće i guta. Nemojte deci kuvati obroke bez imalo masnoće, jer je ona deci potrebna i u normalnim dozama poboljšava ukus hrane. Neka vam dete pomogne da postavite sto i nikada mu ne pretrpavajte tanjir, jer dečja porcija iznosi jednu četvrtinu porcije odraslih. Izbegavajte pravila kao što su "moraš da uzmeš od svega po malo", "ako si nešto sipao u tanjir, to moraš i da pojedeš", ili "to što nećeš da jedeš ono što je mama skuvala znači da je ne voliš". Sok dozvolite uz doručak ili užinu, ali ne i između obroka. Ne koristite hranu da nagradite dete i ne hranite ga ukoliko je sposobno samo da jede. Ne grdite ga ako prosipa ili mrvi i isključite televizor za vreme obroka. Nemojte mimikom da pokazujete da ne volite neku hranu, jer deca upijaju svaku vašu reakciju.
Ali, ako dete gubi na težini, nije napredovalo šest meseci ili povraća posle jela, obavezno se javite pedijatru ili se konsultujte sa stručnjacima oko vitaminskih preparata.
Nazad na vrh Ići dole
https://maminsvet.forumsr.com
 
Njam, njam, što je lepo!
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Mamin Svet :: Dete :: Vaspitanje od kolevke do školske klupe :: Saveti za roditelje-
Skoči na:  
Sve informacije i saveti na http://maminsvet.goodoolz.com/ služe isključivo u edukativne svrhe. Sadržaj web portala nije zamena za lekarske preglede i dijagnoze. Ukoliko brinete za svoje i zdravljesvoje bebe, preporučujemo Vam da se obavezno konsultujte sa svojim lekarom.