Mamin Svet
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!
Mamin Svet
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!

Mamin Svet

Forum za mame, tate i njihove unikate :)
 
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!

 

 Narodna medicina

Ići dole 
AutorPoruka
UN@
Admin
UN@


Broj poruka : 960
Points : 24596
Reputation : 0
Datum upisa : 18.01.2012
Godina : 35

Narodna medicina Empty
PočaljiNaslov: Narodna medicina   Narodna medicina EmptyPon Mar 19, 2012 12:28 pm

Narodna sredstva za izbeljivanje kože

Paprika. Narendati polovinu paprike (slatka) i naneti na prethodno očišćenu kožu, naročito vodeći računa o delovima sa hiperpigmentacijom. Držati 30 minuta, a zatim sprati sa prohladnom vodom i naneti odgovarajuću hranljivu kremu. Slatka paprika kao kozmetičko sredstvo može se koristiti godinu dana.

Maska od peršuna. Naročito je pogodna za žene posle 40 godina koje pored pojave pigmentnih mrlja gube i elastičnost kože. U proleće i rano leto maska se pravi od svežih listova i stabala peršuna, a u jesen od korena. Peršun samleti (oko 2 kašike) staviti na prethodno očišćenu kožu lica (ne na donje kapke) i držati 20-30 minuta. Sprati hladnom vodom i naneti na vlažnu kožu hranljivu kremu.

Jak čaj od korena peršuna, pomešan sa sokom od limuna, koristi se za uklanjanje pega i pigmentnih mrlja; njime se trlja koža ujutru i uveče.

Za izbeljivanje kože svakodnevno mazati lice sokom od peršuna.

Izbeljuje i osvežava kožu trljanje lica smrznutim sokom od peršuna. Posle protrljavanja sok treba ostaviti na licu 15-20 minuta, a zatim sprati vodom i namazati hranljivom kremom.

Kod pega i pigmentnih mrlja preporučuje se trljanje lica sledećim losionom: 50 grama lista peršuna preliti sa pola litre 50% alkohola ili vodke, ostaviti da stoji 2 nedelje na tamnom mestu i procediti. Čuvati u hladnjaku.

Kod pega i pigmentnih mrlja pomaže maska napravljena od smese 1 kašike samlevenog lista peršuna i 1 kašike meda. Spira se nakon 45 minuta. Toj smesi se može dodati limunov sok. U tom slučaju se uzima po 2 kašike samlevenog lista peršuna, meda i soka od limuna, sve se dobro izmeša i nanosi na lice u trajanju od 15 minuta.

Sok peršuna pomešati sa jednakom količinom mleka, jogurta (masna koža) ili kisele pavlake (suva koža). Namazati lice i nakon 15 minuta sprati sa vodom koja ima sobnu temperaturu. Maska je naročito korisna ako je koža naborana, mlitava, sa pojavom pigmentacije.

Moć izbeljivanja imaju plodovi jagode, šumske jagode i crne ribizle. Plodove treba izgnječiti i naneti na lice. Masku sprati toplom vodom posle 20-30 minuta.

Dinja. Koru dinje sa ostacima jestivog dela staviti na lice pre spavanja i učvrstiti poveskom. Pomaže da se uklone pege, akne i pigmentne mrlje.

Seme dinje kuvati u vodi. Umivati lice i ruke. Koža postaje čista i bela.

Maska od badema. Odlikuje se slabijom moći izbeljivanja; koristi se kod umerene pigmentacije. Pola čaše očišćenog badema preliti 1 čašom vrele vode, posle 3-5 minuta odliti vodu a badem samleti. U dobijenu kašu dodati sok od pola limuna i 1 kašiku vrele vode, sve dobro homogenizovati. Masku nanositi na 30 minuta, a zatim sprati vodom od badema. Preporučuje se 2 puta nedeljno u toku 4-5 meseci.

Sojino brašno. Kaša od sojinog brašna se stavlja na pege, modrice i na površinu rana.

Čaj od korena i listova ljubčaca (selen). Jednu kašikicu preliti sa čašom vode, ostaviti da stoji 1 sat, zatim kuvati 10 minuta, procediti i ohladiti. Tamponom od vate trljati pigmentne mrlje 2 puta na dan u toku dve nedelje, bolje pre nastupa sunčanih prolećnih dana.

Mogu se praviti i oblozi od čaja korena ljubčaca (selen). Jednu kašiku samlevenog korena preliti sa 400 ml vrele vode, ostaviti da stoji 1 sat. Stavljati na pigmentirane delove 30-40 minuta, 2-4 puta na dan.

Limun. Za masnu crnpurastu kožu sa pigmentnim mrljama korisno je svakodnevno trljanje sokom od limuna. Dve kašikice soka od limuna na pola čaše vode. Dugom upotrebom mogu se obezbojiti pege i pigmentne mrlje.

Maska od limuna. Namazati lice masnom kremom. Narezati limun na tanke kriške i staviti na lice. Maska se drži na licu najviše 10 minuta, jer pri dužem tretmanu koža crveni. Posle skidanja limuna lice umiti hladnom vodom ili protrljati tamponom od vate, namočenim u mleko.

Pomešati 25 g kvasca sa 1 kašikicom soka od limuna. U dobijenu smesu dodati 1 kašiku svežeg mleka, dobro izmešati i smesu naneti na lice tamponom od vate. Posle 20 minuta masku sprati toplom vodom. Tretman završiti sa nekoliko hladnih obloga.

Maska od limuna i meda. Primenjuje se za izbeljivanje kože koja ima pege i pigmentne mrlje. Dve kašike meda pomešati sa isceđenim i proceđenim sokom od 1 limuna. Gazu natopiti smesom i staviti na lice 15-20 minuta. Gazu menjati u toku tog vremena 2-3 puta. Masku sprati toplom vodom. Lečenje se sastoji od 15-20 maski. Smesa se može čuvati 7-8 dana u hladnjaku.

Maska od limuna protiv pega: sok od 1 limuna, 1 belance jajeta, šećer – 10 g, voda - 100 ml. Staviti na detaljno očišćeno lice i držati 20-30 minuta. Skidati tamponom od vate, namočenim u toplu vodu.

Maska od limuna sa kiselom pavlakom ili od rena sa kiselom pavlakom. Sok od limuna dobro izmešati sa isto tolikom količinom kisele pavlake. Smesu naneti na lice: sa sokom od limuna držati 15-20 minuta, a sa sveže isceđenim sokom rena 5 minuta, izbegavajući dodir maske sa trepavicama i očima.

Maska od krastavca. Pokazuje slabo izbeljujuće dejstvo i primenjuje se kod svakog tipa kože koja je sklona pigmentaciji i pegama. Svež krastavac narendati i pomešati sa 1 kašikom hranljive kreme. Kod masne kože, isceđen sok od krastevca pomešati sa istom količinom vodke i ostaviti da stoji 24 sata. Pripremljenim sokom namočiti ubrus od gaze i stavljati na lice tri puta u toku 15-20 minuta. Ukupno trajanje 30 maski. Sok od krastavca se može pripremiti i za duži rok (do 6 meseci). Za to 100g sitno narezanog svežeg krastavca preliti sa 100 ml vodke, ostaviti 8-10 dana na tamnom mestu, zatim procediti i čuvati u zatvorenoj boci u hladnjaku. Kod suve i normalne kože može se dodavati u svaku hranljivu kremu za pravljenje maske.

Jednu kašiku narendanog krastavca pomešati sa 1 kašikicom biljnog ulja. Ovom smesom je dobro trljati suvu kožu sa žućkastim mrljama.

Crni luk. Sok crnog luka se primenjuje za uklanjanje pega i pigmentnih mrlja na licu sa masnom i normalnom kožom. Treba ujutru i uveče trljati lice tamponom od vate namočenim u sok od luka, a zatim namazati lice kiselom pavlakom i posle 10 minuta proplaknuti toplom vodom.

Kaša od narendanog crnog luka se koristi za maske za lice sa pegama i pigmentnim mrljama.

Maska od crnog luka za suvu i normalnu kožu: sveže isceđeni sok crnog luka pomešati sa medom (1:1). Za masnu kožu luk pomešati sa 6% sirćetom (1:1). Ovom smesom namočiti ubrus i staviti na lice. Držati 15-20 minuta.

Ren. Kašu od korena rena stavljati na lice 1-2 puta na dan na lice sa pegama i miteserima. Držati nekoliko minuta. Pre tretmana koža se može namazati vazelinom ili biljnim uljem.

Kod prisutnih pega dobro delovanje pokazuje umivanje sokom rena razblaženim sa vodom u odnosu 1:1.

Čaj rena (8 g na čašu vode) koristiti u oblozima protiv pega i pigmentnih mrlja.

Kod masne kože mogu se praviti maske od narendanog rena i jabuke.

Čaj od korena maslačka. Dve kašike suvog korena preliti sa 300 ml vode, kuvati 15 minuta, procediti. Hladnim čajem, ujutru i uveče, umivati lice i ruke radi uklanjanja pega.

Dve kašike samlevenog cveta maslačka kuvati pola sata u pola litre vode; posle hlađenja čaj procediti i naliti u bocu. Preporučuje se da se protiv pega i pigmentnih mrlja ovim losionom trlja lice ujutru i uveče.

Sokom isceđenim iz listova maslačka pažljivo mazati pege 2-3 puta, a pigmentne mrlje 4-5 puta na dan do primetnog pobelenja. Kada sok ishlapi sa lica, lice protrljati surutkom ili kiselim mlekom.

Krompir. Kod nečiste kože lica sa pegama i pigmentnim mrljama pomaže sledeća maska: krompir narendati, dodati nekoliko kapi maslinovog ulja (ili na vodenom kupatilu prokuvanog suncokretovog), kašiku svežeg mleka i bademove mekinje. Sve dobro mešati dok se ne dobije kaša. Naneti na lice i držati 20 minuta. Masku skinuti, a lice protrljati surutkom ili kiselim mlekom.

Dobro izbeljuje kožu sok od limuna pomešan sa istom količinom krompirovog skroba.

Da bi lice i vrat dobili belo-rozu nijansu treba očišćeni, sveže narendan krompir staviti na lice u obliku maske na 1 sat, a vrat obmotati spiralno izrezanom ljuskom i uvezati na 1-2 sata.

Šargarepa. Očistiti 2-3 šargarepe, sitno narendati, iscediti sok. Trljati lice ujutru i uveče ako na licu ima mnogo pega i ako ih je teško ukloniti. Lice dobija žućkastu nijansu, i pege postaju manje primetne. Efekat je moguće poboljšati svakodnevnim korišćenjem 1 čaše soka od šargarepe.

Ako se u sok od šargarepe doda nekoliko kapi soka od limuna, dobiće se izvrsno sredstvo za uklanjanje pega.

Za atoničnu,mlitavu kožu sa sivom, boje zemlje nijansom i pigmentnim mrljama koristi se sledeća maska: jednu kašiku pavlake pomešati sa svežim žumancetom i 1 kašikicom soka od šargarepe. Kašu naneti na prethodno očišćenu kožu. Posle 20 minuta skinuti je tamponom namočenim toplim biljnim uljem. Zatim lice proplaknuti hladnom vodom.

Ovas. Kod pigmentisane kože ovsene mekinje mešati sa vrelim mlekom ili vodom dok se ne dobije kaša. Masku staviti i držati 20-30 minuta.

Ovas bez ljuske, skuvan u vodi i izgnječen, pomešati sa prosejanim ovsenim brašnom i sve zajedno kuvati u vodi. Ako se ovom smesom svakodnevno umiva lice, ono će postati belo i čisto.

Beli ljiljan. Čaj od cvetova belog ljiljana kome je dodat med i brašno slačice u istoj količini, efikasan je protiv pega.

Mast protiv pega. Uzeti u istim količinama beli luk, med, sok belog ljiljana, beli vosak. Smesu ugrejati u glinenoj posudi na vodenom kupatilu do potpunog rastvaranja komponenata, ohladiti i naneti na lice. Tretman raditi svake večeri u toku 1-2 meseca.

Dunja. Zrelu dunju sitno narendati, ocediti sok pomoću gaze. Vatom natopljenom sokom, trljati lice. Sok izbeljuje pege.

Maska od lubenice. Izgnječiti lubenicu i dobijenu kašu naneti na lice. Držati 10-15 minuta.

Zova. Cvet zove ( 5-6 cvasti) preliti čašom vrele vode, ostaviti da stoji 10 minuta, procediti. Čaj (1:10) se koristi za osvetljenje pega i pigmentnih mrlja. Ubrus namočiti toplim čajem, malo ocediti i staviti na celo lice (kod pega) ili na deo sa mrljama. Tretman ponoviti 5-6 puta svakih 5 minuta, svakodnevno do dobijanja efekta. Zatim se može raditi ređe, 1-2 puta nedeljno.

Čaj od omana (Inula helenium). Jednu kašikicu samlevenog korena i listova preliti čašom hladne vode i ostaviti da stoji 1 sat. Zatim staviti na vatru i kuvati 10 minuta. Procediti. Mazati pege i tamne mrlje 2-3 puta na dan.

Sok nevena. Sveže isceđen sok cveta nevena , sok limuna i sok crvene ribizle pomešati u jednakim delovima. Trljati kožu lica svakodnevno po 1-2 puta posle umivanja.

Maska od zelenog graška. Dve kašike zelenog graška pomešati sa 2 kašike surutke. Napraviti homogenu masu i naneti na lice.

Maska od sitnog sira. Izbeljuje kožu, hrani je, korisna je ne samo kod pega i pigmentnih mrlja, već i za sve tipove kože lica kod žena starijih od 30 godina – koža postaje elastična, a sitne bore se peglaju. Ovu masku ne treba stavljati na na vrlo osetljivu i suvu kožu. Dve kašike sitnog sira pomešati sa 1 kašikicom kisele pavlake, dobro izmešati i dodati 10-12 kapi 2-3% rasvora vodonik peroksida. Masku naneti na prethodno očišćenu kožu lica, držati 30 minuta, a zatim sprati sa vodom.

Maska od meda i sitnog sira. Tri kašikice sitnog sira i 1 kašikicu meda umutiti kao krem i naneti na lice. Skinuti tamponima namočenim u hladnu vodu.

Jogurt. Za suvu kožu sa pigmentnim mrljama korisni su oblozi od jogurta. Kod masne i normalne kože obloge naizmenično stavljati od jogurta i vinskog sirćeta.

Šumska jagoda. Plodove šumske jagode sa cvetnim čašicama kuvati do gustog sirupa i njime čistiti pege.


Toaletna voda. Za kožu koja ima pege, proširene pore i sklona je pojavi bubuljica, treba svakodnevno koristiti sledeću toaletnu vodu: sok od limuna – 50 ml, glicerin – 5 g, alkoholni rastvor kamfora – 10 ml, voda – 25 ml, sok od pola limuna, mleko – 100 ml, vodka – 15 ml, šećer – 10 g.


Izvor : Herbalia.org


Poslednji izmenio UN@ dana Pon Mar 19, 2012 12:32 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://maminsvet.forumsr.com
UN@
Admin
UN@


Broj poruka : 960
Points : 24596
Reputation : 0
Datum upisa : 18.01.2012
Godina : 35

Narodna medicina Empty
PočaljiNaslov: Re: Narodna medicina   Narodna medicina EmptyPon Mar 19, 2012 12:28 pm

Opadanje kose

Iđirot. Dve kašike samlevenog korena iđirota i isto toliko korena čička preliti sa 1,5 l vode, kuvati 20 minuta. Posle 6 sati procediti. Čaj utrljavati u kožu glave za jačanje kose ako ona otpada.

Kod tanke kose koja otpada u kožu glave utrljavati smesu od jednakih delova soka od kupusa, limuna i spanaća.

Smesa za pranje suve kose koja otpada. Za dobijanje smese uzeti 1 žumance, 1 kašiku soka od limuna, 1 kašiku biljnog ulja i pola čaše tople vode.

Maslačak. Da suva kosa ne otpada treba je ispirati čajem od maslačka (1 kašiku iseckane biljke preliti čašom vrele vode).

Bokvica. Da suva kosa ne bi otpadala treba je ispirati čajem od sitno iseckanih svežih listova bokvice (1 kašika na čašu vrele vode).

Žalfija. Za ispiranje kose pravi se čaj od žalfije: 2 kašike sitno iseckanih listova žalfije preliti sa 2 čaše vrele vode, ostaviti da se ohladi, procediti.
Nazad na vrh Ići dole
https://maminsvet.forumsr.com
UN@
Admin
UN@


Broj poruka : 960
Points : 24596
Reputation : 0
Datum upisa : 18.01.2012
Godina : 35

Narodna medicina Empty
PočaljiNaslov: Re: Narodna medicina   Narodna medicina EmptyPon Mar 19, 2012 12:29 pm

Kako se osloboditi "kesica" ispod očiju?

Žalfija. Raditi obloge od čaja žalfije (hladne i tople). Jednu kašikicu listova žalfije preliti sa pola čaše vrele vode. Ostaviti poklopljeno 10-15 minuta, procediti, polovinu ohladiti, drugu polovinu podgrejati. Na kapke naizmenično stavljati tapone od vate natopljene čas toplim, a čas hladnim čajem. Tretman raditi pre spavanja, posle toga kožu namazati kremom za kapke.

Peršun. Kod otečenih kapaka i "kesa" ispod očiju preporučuju se oblozi od lista peršuna. Lišće narezati vrlo sitno i staviti na kapke, pokriti vlažnim tamponom od vate. Skinuti posle 15 minuta.

Kod otečenih kapaka i "kesa" ispod očiju koristi se smesa od 2 kašikice kisele pavlake i 1 kašikice izgnječenih listova peršuna. Staviti na 20-30 minuta, skinuti hladnom vodom.

Krompir. Krompir skuvati u ljusci. Kada bude topao preseći ga i staviti na oči 30-40 minuta. Maska smanjuje otoke ispod očiju.

Pravi čaj. Kesice sa pravim čajem preliti vrelom vodom, kratko staviti u zamrzivač, a zatim na oči u trajanju od 10 minuta. Ovaj oblog se preporučuje protiv "kesica" ispod očiju.

Vršiti uveče masažu u toku 5 minuta bilo kakvom kremom. Posle masaže staviti na oči obloge od vrućeg rastvora borne kiseline (malo razblažiti). Posle 10 minuta staviti na oči obloge od ledene vode, menjajući ih nekoliko puta.
Nazad na vrh Ići dole
https://maminsvet.forumsr.com
UN@
Admin
UN@


Broj poruka : 960
Points : 24596
Reputation : 0
Datum upisa : 18.01.2012
Godina : 35

Narodna medicina Empty
PočaljiNaslov: Re: Narodna medicina   Narodna medicina EmptyPon Mar 19, 2012 12:30 pm

Sredstva za ispucalu kožu ruku

Laneno seme. Uzeti šaku izgnječenog lanenog semena i pomešati sa 1 kašikicom bademovog ulja, zatim dodati vruću vodu i napraviti kašu. U nju potopiti ruke i trljati ih u toku 15 minuta, zatim isprati ruke u toploj vodi.

Omekšava ispucalu kožu kupka od jogurta ili rastvora skroba, ili čaja od lanenog semena. Posle toga ruke treba namazati mašću ili glicerinom i noću staviti končane rukavice.

Krema od korena srčenjaka (Potentilla erecta). Uzeti 5 g sitno iseckanog korena srčenjaka na čašu maslaca; kuvati 5 minuta. Koristi se kod ispucale kože ruku i nogu i naročito na usnama.

Kod ispucale kože ruku treba držati ruke u toplom čaju malog zimzelena (Vinca minor) (10 g biljke na 100 ml vode) u toku 15 minuta.

"Kod ispucale kože na rukama dobro pomaže bilo koje od sledećih sredstava: uzeti vazelin ili topljeno svinjsko salo, maslac, guščiju mast i dobro namazati ruke, koje su prethodno oprane u toploj vodi. Prste treba savijati i ispravljati, utrljavati mast sve dok bol od ispucale kože ne prestane da se oseća. Posle toga mast sprati toplom vodom, u koju je dodato nekoliko kapi amonijaka, a zatim još nekoliko puta oprati ruke sapunom dobrog kvaliteta. Posle toga ruke natrljati smesom od istih delova glicerina, kolonjske vode i vode. Posle toga ruke će biti meke i nežne".

Starinska preporuka: "Pucanje kože je naročito izraženo ako je vlažna koža izložena uticaju hladnog vazduha ili vatre: tada puca površinska kožica, stvaraju se pukotine, više ili manje duboke, osetljive, čak ispuštaju i krv. Najviše je ugrožen epiderm kože ruku, a nešto manje epiderm kože usana. Da bi se izbeglo pucanje kože dovoljno je mazati je bademovim mlekom, kakao maslacem ili prečišćenom kičmenom moždinom, i pri tome izbegavati pomenute štetne uticaje".

Lipa. Kod ispucale i crvene kože ruku dobro pomažu kupke od vrućeg (40-42 °C) čaja od cveta lipe: u 1 l vode skuvati 1 kašiku cveta lipe, ostaviti da stoji 2-3 sata. Uroniti ruke na 10-15 minuta, a posle toga utrljati masnu kremu.

Dan i noć. Listove dobro oprati, usitniti, pomešati sa svežim mlekom (2 kašike kaše na 1 čašu mleka), držati ruke u toj smesi. Dobro pomaže kod ispucale kože ruku.
Nazad na vrh Ići dole
https://maminsvet.forumsr.com
UN@
Admin
UN@


Broj poruka : 960
Points : 24596
Reputation : 0
Datum upisa : 18.01.2012
Godina : 35

Narodna medicina Empty
PočaljiNaslov: Re: Narodna medicina   Narodna medicina EmptyPon Mar 19, 2012 12:33 pm

Narodna sredstva protiv lošeg zadaha

Jesti više svežih jabuka. Ispirati usta čajem sveže mirođije.

Peršun uklanja neprijatni zadah iz usta, a deluje i baktericidno, tako da je koristan kod upalnih procesa u desnima i na sluznici usta.

Zadah belog luka iz usta posle jela skoro se ne oseća ako se sažvaće koren peršuna ili celera.

Iđirot. Jedni kašiku samlevenog korena iđirota preliti čašom vrele vode, kuvati na vodenom kupatilu pola sata, procediti. Čaj korena iđirota se koristi za ispiranje usne šupljine kod lošeg zadaha.

Kora hrasta. Jednu kašiku samlevene kore hrasta preliti čašom vrele vode, kuvati na vodenom kupatilu pola sata, ostaviti da stoji 1 sat. Kod lošeg zadaha ispirati usta nekoliko puta na dan posle jela, pre izlaska iz kuće, itd.

Kantarion. Čaj kantariona (dve kašike na čašu vode) se koristi za ispiranje usta kod neprijatnog zadaha i za jačanje desni.

Listovi šumske jagode. Jednu kašiku sušenih ili 20-30 svežih listova preliti čašom vrele vode, kuvati na vodenom kupatilu 15-20 minuta, ostaviti da stoji sat vremena, procediti. Ispirati usta nekoliko puta na dan.

Listovi nane. Jednu kašiku suvih listova nane (ili 20 svežih listova) preliti sa pola litre vrele vode, ostaviti da stoji 1 sat, procediti. Ispirati usta nekoliko puta na dan.

Pelin. Jednu kašiku suvog pelina preliti čašom vrele vode, ostaviti da stoji 1 sat, procediti i ispirati usta 4-6 puta na dan.

Čaj od kamilice. Preporučuje se da se grlo ispira sveže pripremljenim čajem kamilice: jednu kašikicu cveta preliti čašom vode, ostaviti da stoji 2 sata, procediti.

Saveti za pušače. Ako se sažvaće nekoliko plodova kupine sa čašičinm listićima ili 5-6 semenki bagrema dah će se osloboditi zadaha. Ali je bolje potpuno ostaviti pušenje.

Od zadaha belog ili crnog luka može vas osloboditi narandža, 2-3 jezgra oraha ili čaša jakog čaja.

Kod upale desni i krajnika treba ispirati grlo sokom i čajem šumske jagode ili borovnice.
Nazad na vrh Ići dole
https://maminsvet.forumsr.com
UN@
Admin
UN@


Broj poruka : 960
Points : 24596
Reputation : 0
Datum upisa : 18.01.2012
Godina : 35

Narodna medicina Empty
PočaljiNaslov: Re: Narodna medicina   Narodna medicina EmptyPon Mar 19, 2012 12:34 pm

Maske za suvu kožu lica

Samlevene listove svežeg kupusa skuvati u mleku do konzistencije kaše. Naneti nalice i vrat u trajanju od 20 minuta.

Uzeti nekoliko listova kupusa, popariti malom količinom vrele vode da bi oni postali mekani. Izvaditi listove iz vode, natopiti ih biljnim uljem i njima pokriti lice i vrat. Za 20 minuta skinuti listove i umiti se toplim čajem kamilice.

Narezati pljosnate komade oguljene bundeve, staviti ih na lice i vrat. Za 20 minuta ih skinuti i umiti lice nekuvanim mlekom. Preporučuje se ne samo za suvu, veći za ogrubelu kožu za otklanjanje bora.

Listovi zelene salate se sitno naseckaju, izgnječe i pomešaju sa biljnim uljem i kašikicom soka od limuna.

Pomešati narendani paradajz sa malom količinom skroba da bi se dobila kašica, dodati nekoliko kapi biljnog ulja. Masku držati na licu 10-15 minuta.

Jedno žumance jajeta, jedna nepuna kašika kisele pavlake, jedna kašikica biljnog ulja. Promešati, dodati jednu kašiku vrele vode.

Dva belanceta ulupati, dodati 2-10 kapi limunovog soka i jednu kašiku zagrejanog meda. Maska se odlikuje hidratantnim svojstvom.

Med pomešati sa isto toliko mleka (kisela pavlaka, pavlaka, sitni sir). Primenjuje se za mlitavu, suvu, žućkastu kožu. Omekšava kožu i malo je izbeljuje.

Uzeti 100 g meda, 2 žumanceta, 100 g biljnog ulja, dobro razmazati i malo podgrejati. Masku je potrebno nanositi u nekoliko puta u razmaku od 5-7 minuta, a skidati je tamponom od vate namočenim čajem od lipe. Preporučuje se kod velikog perutanja kože.

Za upaljenu kožu i za ishranu suve kože koristi se nesoljena svinjska mast. Za 20 minuta sprati masku prvo vrućom, a zatim hladnom vodom.

Za suvu, upaljenu kožu, sklonu dermatozama, pomažu hranljive maske od krompira sa kiselom pavlakom ili pavlakom, koje se nanose na lice tople u trajanju 15-20 minuta. Izgnječen kuvani krompir pomešati sa maslinovim uljem, dodati nekoliko kapi limunovog soka. Kašu naneti na lice. Posle 20 minuta sprati prvo sa vrućom, a zatim sa hladnom vodom.

Narendati 2-3 šargarepe, pomešati sa žumancetom jajeta i naneti u tankom sloju na lice. Za 20-25 minuta sprati masku tamponom, namočenim u toplu vodu. Maska je naročito efektivna za suvu, ispucanu kožu.

Očistiti kožu. Izgnječiti u posudi 2-3 jagode, pomešati sa masnom kremom da bi se dobila gusta masa i namazati debeo sloj na lice. Za 20 minuta sprati prohladnom vodom. Maska je naročito efektivna za suvu, ispucanu kožu.

Nekoliko jagoda izgnječenih u kašu pomešati sa 1 kašikicom kisele pavlake, dodati 1 kašiku meda i sve dobro izmešati. Dobijenu kašu staviti na prethodno očišćeno lice. Za 20 minuta skinuti tamponom od vate namočenim toplom vodom. Maska hrani, osvežava i pegla kožu, naročito je pogodna za suvu kožu koja se peruta.

Za omekšavanje suve, ispucale od vetra, ogrubele kože 2-3 kašike ovsenih ili pšeničnih pahuljica preliti vrelim mlekom ili pavlakom. Dobijenom maskom namazati lice.

Jednu šargarepu izrendati, dobro promešati sa 1 žumancetom, dodati 2-3 kapi sveže isceđenog soka limuna i biljnog ulja. Dovesti do konzistencije pavlake i staviti na lice na 15-20 minuta. Zatim je skinuti i oprati lice toplom vodom. Ova maska povećava otpornost kože prema nepovoljnim uticajima spoljašnje sredine.

Pomešati 1 žumance, 1 kašikicu meda i pola kašikice soka grejpfruta.

Jednu kašikicu skroba razmutiti u jednoj kašikici mleka, maslaca ili biljne masti. Naneti na lice. Držati 15 minuta.

Laneno seme. Pomešati u istoj količini istucano laneno seme, brašno i vodu, ostaviti da nabubri, a zatim namazati na lice. Za 30 minuta masku sprati toplom vodom.

Maska "Madam Pompadur" za vrlo suvu kožu. Izrendati jedan limun, preliti sa 100 ml etilalkohola, procediti kroz gazu, dodati čašu pavlake ili kisele pavlake, jedno ulupano belance i 1 kašikicu glicerina. Naneti na lice i za 15-20 minuta skinuti tamponom od vate.

Ispeći 2 glavice luka, izgnječiti ih u pire, dodati 2 kašike meda. Naneti na prethodno očišćeno lice i za 15-20 minuta skinuti vlažnom krpom.

Dobro samlevene ili istucane delove biljaka preliti vrelom vodom (1:3), staviti da proključa, kuvati još 2-3 minuta, malo ohladiti i još toplo naneti na prethodno pripremljenu masku od flanela ili nekoliko slojeva gaze (sa izrezanim otvorima za oči i usta). Masku treba držati na licu 15-20 minuta. Masku skinuti i lice oprati toplom vodom. Tretman ponovljati svaki dan u toku nedelju dana. Za suvu kožu se preporučuje maska od jedne od sledećih biljaka: cvet lipe, cvet kamilice, list nane, latice ruža ili šipurka. Ove biljke omekšavaju i dezinfikuju kožu.

Cvet lipe, cvet kamilice, list nane, latice šipurka – sve po 10 g. Smesu samleti, preliti vrelom vodom (1:2 ili 1:3). Toplu kašu staviti između slojeva gaze. Držati masku na licu 15-20 minuta, zatim oprati lice toplom vodom.

Ivor: Herbalia.org
Nazad na vrh Ići dole
https://maminsvet.forumsr.com
UN@
Admin
UN@


Broj poruka : 960
Points : 24596
Reputation : 0
Datum upisa : 18.01.2012
Godina : 35

Narodna medicina Empty
PočaljiNaslov: Celerom protiv leukemije    Narodna medicina EmptyPon Mar 19, 2012 12:43 pm

Celerom protiv leukemije

Konzumiranjem hrane kao što su celer i peršun, koja sadrži prirodni flavonoid apigenin, može da se spreči leukemija, zaključili su holandski stručnjaci sa Groningenskog univerziteta.

Prema rečima Maikela Pepelenboša, jednog od učesnika istraživanja, testovi su pokazali da je apigenin - uobičajen sastojak voća i povrća - u stanju da zaustavi razvoj dve vrste leukemičnih ćelija i smanji izglede za njihov opstanak, preneo je Rojters.

S druge strane, međutim, holandski tim je utvrdio da apigenin može da umanji pozitivne efekte hemoterapije kod osoba kod kojih je leukemija već utvrđena.

Flavolnoidi su jedinjenja sa antioksidantskim svojstvima, koja štite ćelije od oštećenja molekulima kiseonika.

Neka prethodna istraživanja su pokazala da apigenin, kojeg ima u celeru, peršunu, crnom vinu, paradajz sosu i raznoj drugoj hrani na bazi biljaka, može takođe da bude koristan u prevenciji raka jajnika.
[b]
Nazad na vrh Ići dole
https://maminsvet.forumsr.com
Sponsored content





Narodna medicina Empty
PočaljiNaslov: Re: Narodna medicina   Narodna medicina Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Narodna medicina
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Mamin Svet :: ZENSKI SVET...-
Skoči na:  
Sve informacije i saveti na http://maminsvet.goodoolz.com/ služe isključivo u edukativne svrhe. Sadržaj web portala nije zamena za lekarske preglede i dijagnoze. Ukoliko brinete za svoje i zdravljesvoje bebe, preporučujemo Vam da se obavezno konsultujte sa svojim lekarom.