Mamin Svet
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!
Mamin Svet
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!

Mamin Svet

Forum za mame, tate i njihove unikate :)
 
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!

 

 Ragade - kako se izboriti sa njima?

Ići dole 
5 posters
AutorPoruka
UN@
Admin
UN@


Broj poruka : 960
Points : 24621
Reputation : 0
Datum upisa : 18.01.2012
Godina : 35

Ragade - kako se izboriti sa njima? Empty
PočaljiNaslov: Ragade - kako se izboriti sa njima?   Ragade - kako se izboriti sa njima? EmptyPet Feb 17, 2012 10:07 pm

Preosetljivost bradavica i ragade (ranice na ispucalim bradavicama)
Preosetljivost bradavica i pojava ranica na njima su usko povezane pojave. Ono sto je uzrok i jednog i drugog problema je NEPRAVILNO POSTAVLJENA BEBA na dojku. Ova dva problema se naročito često javljaju kod prvorotki. U nedostatku adekvatne pomoći dešava se da majka bebu ne postavi pravilno na dojku i tada umesto da beba izvlači dragoceno mleko ona sisa samo bradavicu iz koje ne dobija mleko. Bradavica prvo postaje crvena i preosetljiva da bi se posle nekoliko takvih podoja na bradavici poele pojavljivati ragade (ranice). Samo majka koja je iskusila ragade zna koliko one znaju da bole.
Kako prevazići ovaj problem?
Najvažnija stvar je namestiti bebu da sisa na pravilan način tj ispraviti tehniku dojenja. Ponekad se radi sasvim maloj izmeni koja ce učiniti čudo. Potrebno je postaviti bebu tako da je celim telom okrenuta ka mami. Bebin nosić je u visini bradavice. Ukoliko je potrebno postavite ispod bebe (ako sedite) jastuk koji će pomoći da beba bude na pravoj visini. Kada bradavica dodirne bebina usta beba će instinktivno da ih otvori. Potrebno je osetiti trenutak kada je beba jako otvorila svoja usta i tek tada je postaviti na dojku. Bebina usta treba da obuhvate što veci deo areole (tamnog dela kože oko bradavice), bebin jezik može da se primeti izmedu donje usne i dojke. Potrebno je da beba obuhvati što vecu površinu oko same bradavice. Ovako postavljena beba nece nanositi bol maminim bradavicama. Posle kraćeg vremena majka bi trebalo da oseti refleks otpuštanja mleka. Njega majke najčešće opisuju kao bockanje i peckanje koje se oseća u dubini dojke. U tom trenutku se obično dešava da čak i iz druge dojke krene da curi mleko. Čim mleko krene beba će započeti sa gutanjem mleka koje može da se čuje. Tek tada je beba pravilno postavljena na dojku i majka može da bude sigurna da sve teče kako treba. Posle svakog podoja potrebno je da premažete bradavicu sa par kapi vašeg mleka. Neka se dojke što više nalaze na vazduhu da bi lakše i brže zacelile ragade.

Koja su vaša iskustva?


Poslednji izmenio UN@ dana Pon Apr 16, 2012 3:23 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://maminsvet.forumsr.com
Okana

Okana


Broj poruka : 6
Points : 22341
Reputation : 0
Datum upisa : 26.02.2012
Godina : 39
Lokacija : Republika Srpska

Ragade - kako se izboriti sa njima? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ragade - kako se izboriti sa njima?   Ragade - kako se izboriti sa njima? EmptyNed Feb 26, 2012 1:59 pm

Imala sam bolne i upaljene grudi, ragade koje su krvarile... Kada je bilo vrijeme za podoj, plakala sam... Crying or Very sad Od svega mi je najvise pomogao Multimam lanolin, koji preporucujem i trudnicama da spakuju u svoju torbu za porodiliste. U porodilistu sam koristila uloske za grudnjak natopljene hladnom vodom da bi mi bilo lakse, i da bismo i ja i beba bar malo uzivali u dojenju. Ipak, mogla bih reci da mi se sve to stabilizovalo tek dva mjeseca poslije porodjaja. Iako kasnije nisam imala ragade niti bilo kakve rane, svaki put kada bi beba povukla, bilo je dosta bolno.
Nazad na vrh Ići dole
Majček
Admin
Majček


Broj poruka : 373
Points : 22866
Reputation : 0
Datum upisa : 03.02.2012
Godina : 36
Lokacija : U maminom svetu :)

Ragade - kako se izboriti sa njima? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ragade - kako se izboriti sa njima?   Ragade - kako se izboriti sa njima? EmptyNed Feb 26, 2012 9:58 pm

I ja sam se patila ragadama Sad doduše nije došlo baš do krvarenja, ali sam imala kraste i svaki podoj što kaže Okana sam preplakala, trajalo je možda mesec dana, takođe sam koristila Lanolin, ali i AD3 kapi, to mi je patronožna preporučila. Postoje i Multimam tuferi, msilim da su mi oni najviše pomogli, njih toplo preporučujem.
Nazad na vrh Ići dole
strumfeta
Moderator
strumfeta


Broj poruka : 309
Points : 22822
Reputation : 0
Datum upisa : 02.02.2012
Godina : 36
Lokacija : Negde...tu...iza duge :)

Ragade - kako se izboriti sa njima? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ragade - kako se izboriti sa njima?   Ragade - kako se izboriti sa njima? EmptyNed Feb 26, 2012 10:48 pm

Majček ::
I ja sam se patila ragadama Sad doduše nije došlo baš do krvarenja, ali sam imala kraste i svaki podoj što kaže Okana sam preplakala, trajalo je možda mesec dana, takođe sam koristila Lanolin, ali i AD3 kapi, to mi je patronožna preporučila. Postoje i Multimam tuferi, msilim da su mi oni najviše pomogli, njih toplo preporučujem.

hvala onom ko ih stvori, i meni su bas puno pomogli, ja bih preplakala prvo pre nego sto joj dam da sisa jer znam sta me ceka...
Nazad na vrh Ići dole
ZenaZmaj

ZenaZmaj


Broj poruka : 47
Points : 22384
Reputation : 0
Datum upisa : 26.02.2012
Godina : 45
Lokacija : Iza duge :)

Ragade - kako se izboriti sa njima? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ragade - kako se izboriti sa njima?   Ragade - kako se izboriti sa njima? EmptyNed Feb 26, 2012 11:02 pm

Ja sam u prve dve trudnoce jako kratko dojila i 1 put imala prblema ....elem ovog treceg puta sam rekla radicu sve drugaciije ....dok sam bila u porodilistu jedna babica je dosla i rekla nam da nebi doslo do ragada ili ti da mleko teze izlazi najbolji moguci metod je kese na bojke na mestu gde se nalaze bradavice izbusiti kesu da bradavice budu vani umotati pelenu posle kese i tako da dojke budu umotane do sledecg podoja jer toplota opusta kanale i mleko lakse krece sve sto je hladno na dojke nije dobro jer skuplja kanale ....ja sma poslusala hvala bogu nikad proble me nisam imla sa ragadama i dojili smo punih 8 meseci ....ali to radite smo spocetka dojenja dok mleko lepo nekrene posle nema potrebe Smile
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Ragade - kako se izboriti sa njima? Empty
PočaljiNaslov: Re: Ragade - kako se izboriti sa njima?   Ragade - kako se izboriti sa njima? Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Ragade - kako se izboriti sa njima?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» PREVARA...oprostiti i kako se izboriti
» Ekcem - kako se izboriti sa ekcemom?
» Kako do vise mleka?
» Kako se nosite sa kritikama?
» Kako počinje porođaj?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Mamin Svet :: Dete :: Nas mali čovek :: Dojenje-
Skoči na:  
Sve informacije i saveti na http://maminsvet.goodoolz.com/ služe isključivo u edukativne svrhe. Sadržaj web portala nije zamena za lekarske preglede i dijagnoze. Ukoliko brinete za svoje i zdravljesvoje bebe, preporučujemo Vam da se obavezno konsultujte sa svojim lekarom.