Mamin Svet
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!
Mamin Svet
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!

Mamin Svet

Forum za mame, tate i njihove unikate :)
 
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!

 

 Dojenje u porodilištu

Ići dole 
AutorPoruka
UN@
Admin
UN@


Broj poruka : 960
Points : 24501
Reputation : 0
Datum upisa : 18.01.2012
Godina : 35

Dojenje u porodilištu   Empty
PočaljiNaslov: Dojenje u porodilištu    Dojenje u porodilištu   EmptyPon Apr 16, 2012 3:37 am

U zavisnosti od anestezije koja je koristena za vreme operacije majka moze da doji bebu cak i u operacionoj sali (uz spinalnu ili epiduralnu anesteziju) ili tek u sobi. Ukoliko je operacija radjena u totalnoj (opstoj) anesteziji majka ce biti osamucena i pospana neko vreme posle operacije. Podoji su moguci onog trenutka kada majka oseca da anestezija pocinje da popusta. U to vreme kolicina anestetika koja se nalazi u maminom telu ne bi trebalo da ima bilo kakav uticaj na bebu.
Pokusajte da postignete dogovor sa lekarom oko toga da se bebi ne daje adaptirano mleko ili voda vec da vam se donosi na podoj. Lekovi (antibiotici, analgetici...) koji se koriste u porodilistu su skoro uvek kompatibilni sa dojenjem tako da mozete da se opustite i dojite bebu od prvog dana. Izuzetni su slucajevi kada majka mora da prima posebnu terapiju uz koju se ne preporucuje dojenje. Cak i tada je moguce bebu hraniti mlekom druge mame dok traje terapija.
PS. Nemojte da vas zacudi sto se bol u donjem delu stomaka pojaca za vreme podoja, to je normalna pojava jer se materica za vreme podoja grci i vraca u svoju staru velicinu. Isto ovo bi vas cekalo i da ste se porodile prirodnim putem. Za vreme podoja zbog kontrakcija pojacace se i izbacivanje sukrvice iz vagine. Sve je to normalan proces posle porodjaja.
U prvih nekoliko dana u Vašim dojkama se nalazi kolostrum. To je prvo mleko koje beba dobija sisanjem, a ono je jako važno za bebin razvoj jer u sebi sadrži jako veliku količinu antitela. Zbog svog bogatstva u antitelima koji štite bebu kolostrum je poznat i pod nazivom "prva vakcina". Nemojte da mislite da ga nema ili da ga nema dovoljno. Radi se o maloj ali izuzetno važnoj količini. Baš zbog toga dojite uvek kada možete da bi ga beba izvukla. Ova mala količina pre nadolaženja mleka je takođe velika prednost i za bebu i za mamu jer se i beba i mama uče kako da se nameste za podoj kako da beba lepo obuhvati dojku ustima da bi se izbegle ranice na bradavicama zbog nepravilnog položaja. Sve se to vežba i uči dan, dva, tri ili koliko je već potrebno telu da pokrene proizvodnju takozvanog prelaznog mleka koje će beba dobijati u prvim danima i nedeljama dok ne krene takozvano zrelo mleko.
Polozaji za dojenje
Eksperimentisite dok ne nadjete udoban polozaj. Nije jednostavno namestiti se za podoj kada imate jake bolove od reza i jos uz to infuziju prikacenu u ruku ali znajte da je dojenje moguce.
(Ja sam prosla kroz 3 carska reza. Moje iskustvo je sledece: Posle prvog carskog sam dojila maltene svo vreme svoju bebu lezeci, cak i kada je bio velika beba. Jednostavno mi je tako bilo najudobnije, osim kada smo bili tamo gde kreveta nije bilo. Drugo i trece dete sam dojila lezeci samo prva dva dana po operaciji a posle toga uglavnom sedeci. Jeste da je bolelo dosta dok se ne postavim u polozaj ali cim bi sela sve bi bilo sasvim zadovoljavajuce. )
(Znam da je to jako tesko ali pokusajte da insistirate na pomoci u bolnici od strane medicinskog osoblja da vam pomognu da se namestite i da vam prinesu bebu. Imate pravo na njihovu pomoc. Nemojte dozvoliti sebi da trpite vi ili beba zbog necije zlovolje.)
Duzina boravka u bolnici
Uobicajno vreme koje majka i beba ostaju u bolnici posle carskog reza je 4-7 dana. Ukoliko su i beba i mama dobrog zdravstvenog stanja nema razloga da ostaju duze od ovoga. Ono sto je jako bitno je da osigurate svaku mogucu pomoc kod kuce. Bice vam potrebna pomoc oko svakodnevnih KUCNIH poslova. Kuvanje, pospremanje, ciscenje... Vreme posle porodjaja je VASE vreme koje MORATE da provodite sa vasom bebom a ne sa serpama i loncima.
izvor-super beba
Nazad na vrh Ići dole
https://maminsvet.forumsr.com
 
Dojenje u porodilištu
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Mamin Svet :: Dete :: Nas mali čovek :: Dojenje-
Skoči na:  
Sve informacije i saveti na http://maminsvet.goodoolz.com/ služe isključivo u edukativne svrhe. Sadržaj web portala nije zamena za lekarske preglede i dijagnoze. Ukoliko brinete za svoje i zdravljesvoje bebe, preporučujemo Vam da se obavezno konsultujte sa svojim lekarom.