Mamin Svet
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!
Mamin Svet
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!

Mamin Svet

Forum za mame, tate i njihove unikate :)
 
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!

 

 Postporodjajna depresija

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
UN@
Admin
UN@


Broj poruka : 960
Points : 24501
Reputation : 0
Datum upisa : 18.01.2012
Godina : 35

Postporodjajna depresija   Empty
PočaljiNaslov: Postporodjajna depresija    Postporodjajna depresija   EmptyČet Mar 15, 2012 6:42 am

Pozivam Vas da malo diskutujemo o depresiji posle porodjaja. Da li ste suvise zabrinute za svoje dete i da li vam dodje neki jak nalet emocija da bi samo plakale desava li se to kod vas?
Nazad na vrh Ići dole
https://maminsvet.forumsr.com
strumfeta
Moderator
strumfeta


Broj poruka : 309
Points : 22702
Reputation : 0
Datum upisa : 02.02.2012
Godina : 36
Lokacija : Negde...tu...iza duge :)

Postporodjajna depresija   Empty
PočaljiNaslov: Re: Postporodjajna depresija    Postporodjajna depresija   EmptyČet Mar 15, 2012 10:30 am

cula sam za postporodjajnu depresiju, verovatno se razlicito ispoljava kod svake zene posto se organizam vreca iz drugog u prvo stanje Smile, ja nisam bila depresivna, ali jesam bila jako razdrazljiva i mogla da zaplacem cak i prst da mi pokazu. Mislim da je najbolje i da jako pomaze ako sami shvatite i sta se sa vasim hormonima desava ili ako ne mozete sami to sa shvatite jako je bitno da vas partner to razume i da vam pomogne, a ne da doliva ulje na vatru, ja sam imala tu srecu da je mm imao i strpljenja i tolerancije za moje mnogobrojne napade emocija, verujem da mu je bilo tesko ali je uvek samo govorio "to ti je drugo stanje" Smile to mi je bas puno pomoglo i nekako mi podizalo raspolozenje jer mi je jako drago zato sto sam i sama znala sta se desava sa hormonima, a isto to je znao i on, pregurali smo to zajedno.
Nazad na vrh Ići dole
UN@
Admin
UN@


Broj poruka : 960
Points : 24501
Reputation : 0
Datum upisa : 18.01.2012
Godina : 35

Postporodjajna depresija   Empty
PočaljiNaslov: Re: Postporodjajna depresija    Postporodjajna depresija   EmptyUto Apr 03, 2012 11:03 pm

Citat :
Dolazak bebe i majčinstvo se uglavnom predstvljaju ružičastim očima. Ali, postati majka može imati i ružne trenutke koji podrazumevaju melanholiju, usamljenost i strah. Mogu se iskusiti osećanja i razmišljanja koja je teško priznati i sebi a kamoli drugima. Ipak, eksperti nas uveravaju da je sve to svojstveno mnogim ženama. Razgovaramo o postporođajnoj depresiji. Evo šta treba da znate:

Mnogi ljudi veruju da je postoporođajna depresija retka. Zapravo, 15-20% novih mama (što bi bilo oko 1,500 žena u Srbiji) svake godine, oboli od ove bolesti a neke studije pokazuju da bi broj mogao biti i veći. Postporođajna depresija je vrlo česta. U stvari, ovo je postporođajna komplikacija broj jedan. Dakle, niste sami.


Perinatalni poremećaji u ponašanju (ili poremećaji tokom babinja) uključuju i predporođajnu depresiju, postoporođajnu depresiju, postporođajne OKP (opsesivno-kompulzivne poremećaje), postporođajnu psihozu i postporođajne postraumatske poremećaje. Svako je slučaj za sebe i postoje razni simpotomi koje možete ali ne morate iskusiti u periodu tokom trudnoće i posle porođaja. Oni uključuju:

tugu
promene raspoloženja
teškoće u koncentraciji
ljutnju i bes (na sebe i/ili one koji vas okružuju)
manjak interesovanja za stvari u kojima ste uživali
poremećaje spavanja i jela
napade panike
maniju
preteranu brigu o bebi
uznemirujuće misli o tome da ćete povrediti sebe ili svoju bebu
glavobolju i problem sa stomakom
krivicu
osećanje da nikada niste trebali da postanete majka ili da nećete biti u stanju da to uradite
halicinacije i slično.
Postporodjajna depresija   Uqm-Postpo

Perinatalni mentalni poremećaji se mogu javiti već u trudnoći kao i u bilo koje doba u prvih 12 meseci posle dobijanja bebe. Normalan period navikavanja na bebu posle porođaja obično traje oko 2-3 nedelje. Ukoliko imate neke od gore navedenih simptoma i oni su ili istog intenziteta ili se pojačavaju i posle 5-6 nedelja posle porođaja, može biti da imate neki vid perinatalnog mentalnog poremećaja. Konsultujte se sa lekarom.

Vi niste krivi ni za sta i nicim niste izazvali svoje stanje!!!


Znajte da niste slabi, nemate nikakve defekte i niste loša osoba. Iako ne znamo tačan uzrok ovih bolesti, istraživanja pokazuju da postoji čitav spektar rizičnih faktora od kojih su neki:

medicinska istorija porodice
način na koji vaše telo reaguje na hormone
nivo stresa kom ste izloženi posle porođaja ili u prošlosti
pomoć koju dobijate u nezi bebe i sl.

Ono što sigurno znamo jeste da to nije vaša krivica. Nemojte osuđivati i kriviti sebe zato što ste dobili čestu i izlečivu bolest.

Novije studije pokazuju da je i fizičko i psihičko zdravlje žena koje nisu bile lečene od postoporođajne depresije kao i njihove dece, vremenom bilo pod negativnim uticajem. Zaslužujete da budete zdravi a i vašem detetu treba zdrava majka. Nema nijednog dobrog razloga za odlaganje traženja pomoći.


Svakome je ponekad potrebna pomoć i sada je red na vas. Pronađite profesionalca koji zna sve o ovoj bolesti i koji vam može pomoći da se oporavite. Koliko god da se vi loše osećate i koliko god da vas neke vaše misli i stanja šokiraju, verujte da doktora ništa neće iznenaditi. Potražite i savete i pomoć i od drugih mama.

Ako sumnjate da bolujete od postporođajne depresije, nadamo se da će vam ove činjenice pomoći. Znajte da je to kroz šta vi prolazite privremeno i izlečivo. Profesionalna pomoć će vas potpuno oporaviti.

Nazad na vrh Ići dole
https://maminsvet.forumsr.com
UN@
Admin
UN@


Broj poruka : 960
Points : 24501
Reputation : 0
Datum upisa : 18.01.2012
Godina : 35

Postporodjajna depresija   Empty
PočaljiNaslov: Re: Postporodjajna depresija    Postporodjajna depresija   EmptyUto Apr 03, 2012 11:04 pm

Da li imate bilo koga ko vam je pričao o postporođajnoj depresiji ili ste je vi možda iskusili? Podelite sa nama vaša iskustva.
Nazad na vrh Ići dole
https://maminsvet.forumsr.com
SuperMom
Admin
SuperMom


Broj poruka : 75
Points : 22325
Reputation : 0
Datum upisa : 01.03.2012
Godina : 39
Lokacija : Faro

Postporodjajna depresija   Empty
PočaljiNaslov: Re: Postporodjajna depresija    Postporodjajna depresija   EmptyUto Apr 03, 2012 11:05 pm

Ja nisam bila depresivna, ali sam bila nadrndana samo tako! Sve me je nerviralo hahahahah moja rođena mama se plašila da mi bilo šta kaže. Sad kad se setim samu bih sebe u dupe šutnula, ali sve su to hormoni...
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Postporodjajna depresija   Empty
PočaljiNaslov: Re: Postporodjajna depresija    Postporodjajna depresija   Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Postporodjajna depresija
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Mamin Svet :: POROĐAJ :: Nakon porodjaja-
Skoči na:  
Sve informacije i saveti na http://maminsvet.goodoolz.com/ služe isključivo u edukativne svrhe. Sadržaj web portala nije zamena za lekarske preglede i dijagnoze. Ukoliko brinete za svoje i zdravljesvoje bebe, preporučujemo Vam da se obavezno konsultujte sa svojim lekarom.