Mamin Svet
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!
Mamin Svet
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!

Mamin Svet

Forum za mame, tate i njihove unikate :)
 
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!

 

 Carski rez-za ili protiv?

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
Majček
Admin
Majček


Broj poruka : 373
Points : 22606
Reputation : 0
Datum upisa : 03.02.2012
Godina : 36
Lokacija : U maminom svetu :)

Carski rez-za ili protiv? Empty
PočaljiNaslov: Carski rez-za ili protiv?   Carski rez-za ili protiv? EmptyPon Feb 27, 2012 9:31 pm

Carski rez
Carski rez je akušerska operacija kojom se kroz rezove na trbušnom zidu i donjem materičnom segmentu vrši ekstrakcija ploda u odmaklom stadijumu trudnoće i završava porođaj abdominalnim putem. Zbog svog značaja jedna je od najvažnijih operacija koja se izvodi u ginekologiji i akušerstvu. Poreklo termina carski rez je opskurno- pogrešno se dovodi u vezu sa Cezarom, a po svojoj etimologiji verovatno je latinskog porekla ( sectio = rezanje, caesareus = izrezan ). U evropskoj medicini pominje se u XVI veku kada se operacija obavezno letalno završavala po ženu, XIX vek predstavlja prekretnicu zbog uvođenja principa asepse, a današnje modifikacije i principi rada zasnovani su na iskustvima iz XX veka.Vrlo često trudnice uopšte ne razmišljaju da je moguće da njihov porod završi carskim rezom, te se u slučaju da iskrsne potreba za njim kasnije osećaju drugačije. Zato je potrebno unapred ostaviti mogućnost da se Vaše dete rodi na ovaj način i pripremiti se za takav porođaj isto kao što se pripremate na vaginalni. Naime u mnogim slučajevima je carski rez doslovce spas ili za Vas ili za bebu i pokušajte ga prihvatiti kao opciju.
U drugu ruku carski rez je ozbiljna operacija i oporavak je znatno duži od običnog vaginalnog porođaja.

Priprema za carski rez
Ukoliko se radi o unapred planiranom carskom ili postoji mogućnost da će Vaš vaginalni porod završiti carski, ranije će Vas uputiti da napravite pretrage kao što su kompletna krvna slika, EKG isl. Ukoliko se radi o bolnici u kojoj je moguće carski rez napraviti i sa spinalnom analgezijom, anesteziolog će Vam ponuditi opštu anesteziju.
Neposredno pre same operacije obrijatće Vam deo stidnih dlaka u području venerinog brega, a potom klistirati. Uz to će vam postaviti i kateter za mokrenje.
Anesteziolog će provesti anesteziju.

Operacija
Sama operacija traje 10-15 minuta.

Operativna tehnika
Rez na trbuhu može biti:
* medijalni (središnji)
* paramedijalni
* uprapubični (poprečni iznad simfize)
Medijalni rez je tehnički najlakši, može se produžiti i omogućava dobru preglednost trbušne duplje i brzu ekstrakciju ploda. Estetski je manje prihvatljiv i danas se koristi samo iz nužde (hitna stanja ili posebne indikacije).
Niski poprečni rez ( po Pfannenstielu) pravi se popreko na 2 cm iznad simfize. Kozmetička prednost ovog reza je očigledna tako da se većina CR-ova radi po ovom rezu Rez na materici može biti korporalni- klasični, istmiko-cervikalni, ekstraperitonealni. U našoj zemlji radi se horizontalni istmikocervikalni rez po Dorfleru.Nakon što se izvadi posteljica počinje zatvaranje slojeva, koje traje oko 30 minuta.

Oporavak
Boravak zavisi od bolnice do bolnice ali i od Vašeg stanja.
Kada Vaša creva opet prorade verovatno ćete imati neugodne gasove, koje možete sprečiti laganom hranom i kretanjem čim Vam to dozvole.Nakon carskog reza imati ćete krvavi iscedak.Očekujte da će Vas iz bolnice otpustiti 5-7 dana nakon operacije ako se dobro oporavljate.I kada dođete kući verovatno ćete još biti slabi. Zato unapred razmislite o osobi koja će Vam pomoći u ovom periodu.Celokupni oporavak traje 6 nedelja, a i nekoliko meseci da se telo vrati u stanje pre porođaja

Trudnoća posle CR-a
Trudnoća posle CR-a ima svoje specifičnosti. Ranije se savetavolo da pauza posle prve trudnoće završene CR-om bude tri godine, a danas je stav da je dovoljno 18 meseci. Postoje neki rizici koji prate ovakvu trudnoću : placenta praevia (posteljica koja prednjači) 15 puta je češća u ovim trudnoćama a u dva od tri slučaja se očekuje i placenta acreta (urasla)

Carski rez-za ili protiv? Carski_rez1
Nazad na vrh Ići dole
strumfeta
Moderator
strumfeta


Broj poruka : 309
Points : 22562
Reputation : 0
Datum upisa : 02.02.2012
Godina : 36
Lokacija : Negde...tu...iza duge :)

Carski rez-za ili protiv? Empty
PočaljiNaslov: Re: Carski rez-za ili protiv?   Carski rez-za ili protiv? EmptySre Feb 29, 2012 9:59 am

pre nego sto sam ga osetila na svojoj kozi bila sam izrictio protiv nisam htela ni da cujem, i moja sestra je porodjena cr-om i secam se da joj nisu dozvoljavali da uzima dete u narucje i to je bio jedini razlog koji sam navodila kad bi me pitali zasto necu carski, medjutim, posto sam morala "pod noz" prvo sto sam pitala kad sam se osvestila i dosla malo sebi je da li ja smem da uzimam bebu u narucje i bila sam prezadovoljna kad su mi rekli da mogu, sad nemem nista protiv cak mislim i da ima vise dobroh strana od prirodnog porodjaja.
Nazad na vrh Ići dole
ZenaZmaj

ZenaZmaj


Broj poruka : 47
Points : 22124
Reputation : 0
Datum upisa : 26.02.2012
Godina : 45
Lokacija : Iza duge :)

Carski rez-za ili protiv? Empty
PočaljiNaslov: Re: Carski rez-za ili protiv?   Carski rez-za ili protiv? EmptySre Feb 29, 2012 10:48 am

ja sam za ako bas mora ....posto je meni beba 1 umirala tj nije vise disala ja bi potpisala bilo sta samo da bude sve ok a ne kamoli CR ja sam zena sa 3 CR i 3 operacije mimo toga i evo me zive i z\drave hvala bogu cheers
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Carski rez-za ili protiv? Empty
PočaljiNaslov: Re: Carski rez-za ili protiv?   Carski rez-za ili protiv? Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Carski rez-za ili protiv?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Carski rez i dojenje
» Tepisi - za i protiv
» Pilule - za i protiv
» Narodna medicina
» Stres i kako protiv njega

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Mamin Svet :: POROĐAJ :: Porođaj :: Carski rez-
Skoči na:  
Sve informacije i saveti na http://maminsvet.goodoolz.com/ služe isključivo u edukativne svrhe. Sadržaj web portala nije zamena za lekarske preglede i dijagnoze. Ukoliko brinete za svoje i zdravljesvoje bebe, preporučujemo Vam da se obavezno konsultujte sa svojim lekarom.