Mamin Svet
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!
Mamin Svet
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!

Mamin Svet

Forum za mame, tate i njihove unikate :)
 
Veselo, raspoloženo i dobronamerno društvance Vas poziva da nam se pridružite da zajedno delimo tajne, želje, iskustva, da se radujemo uspesima i neobavezno ćaskajmo u našem malom-velikom Maminom svetu!

 

 Metode praćenja ovulacije

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
UN@
Admin
UN@


Broj poruka : 960
Points : 24501
Reputation : 0
Datum upisa : 18.01.2012
Godina : 35

Metode praćenja ovulacije Empty
PočaljiNaslov: Metode praćenja ovulacije   Metode praćenja ovulacije EmptyPet Jan 27, 2012 1:10 am

Uz promene u količini i strukturi cervikalne sluzi, merenje bazalne temperature jedan je od pouzdanih pokazatelja ovulacije. Kao i sa drugim metodama, ukoliko tokom nekoliko ciklusa redovno i pažljivo merite i pratite vašu bazalnu temperaturu, biće vam poznat dan povećane temperature, a time i vreme ovulacije koje nastupa 2 do 3 dana pre toga.

Za vreme ovulacije telesna temperatura povećava se za 0,3 do 1 °C. Ovo povećanje nastaje zbog toga što vaše telo nakon odvajanja jajne ćelije počinje da se priprema za začeće i da proizvodi progesteron, što prouzrokuje porast bazalne temperature. Svaki porast temperature ne znači da je došlo do ovulacije, zato je važno da svaki dan pažljivo pratite promene. Ukoliko temperatura naglo poraste i nastavi da raste 2 dana nakon toga, taj period predstavlja ovulaciju. Plodni dani nastupaju 2 do 3 dana pred povećanje temperature i možda još na dan povišene temperature.

Nakon ovulacije temperatura ostaje povećana za 0,2 °C, sve do sledećeg menstrualnog ciklusa, kada se vraća na normalan nivo. Ukoliko u toku ovulacije dođe do začeća, bazalna temperatura ostaje povišena.

U toku menstrualnog ciklusa kod većine žena normalna bazalna temperatura kreće se između 36,0 i 36,3 °C, a nakon ovulacije između 36,2 i 36,5 °C. U toku ovulacije, kada je temperatura najviša, ona može dostići i 37 °C. Najbolji način da pratite promene u vašoj bazalnoj temperaturi je da svaki dan u isto i unapred određeno vreme ujutro redovno merite temperaturu i zapisujete je u tabelu (grafikon). Nakon nekoliko ciklusa razvićete šemu po kojo ćete znati kada u vašem telu nastupa ovulacija.

Bazalna temperatura meri se ujutro, odmah nakon buđenja, pre nego što ustanete iz kreveta ili se protegnete, pre seksa, prve cigarete, pre bilo čega. Važno je da ste imali barem 6 sati mirnog sna, da ne uzimate lekove za smirenje ili bilo kakve stimulatore, da nemate groznicu i da niste bolesni.

Preporučuje se da se bazalna temperatura meri svakog dana u isto vreme, pod jezikom ili u anusu (možete namestiti budilnik da vas probudi ranije nego što obično ustajete, izmerite temperaturu i ako imate vremena vratite se da još malo odspavate!) i uvek treba koristiti isti toplomer.

Prvi dan merenja, treba da bude prvi dan nastupajuće menstruacije. Svako merenje treba uneti u tabelu. Važno je znati da svaka promena u emotivnom ili fizičkom stanju može uticati na bazalnu temperaturu, stoga je važno da ovakva odstupanja takođe upišete u tabelu. To će vam kasnije pomoći da je bolje tumačite.


Praćenje ovulacije - iscedak iz vagine (cervikalna sluz)

Promene u količini i strukturi cervikalne sluzi jedan su od važnih pokazatelja ovulacije, tačnije faza vašeg ciklusa. Ove promene nastaju kao posledica promena nivoa estrogena u organizmu.



Metod praćenja strukture i količine sluzi nije invazivne prirode. Od vas traži samo to, da sluz koja je izašla iz vagine obrišete WC papirom, uzmete je između dva prsta (na primer kažiprst i palac) i pokušate da je razvučete kao lepljivu žvaku. Za neke žene ovo je nezamisljivo, jer nisu odgojene tako da bilo kada "čačkaju tamo dole", ali sve je to prirodno i divan je metod da žena upozna svoje telo, i način, na koji ono funkcioniše.



Na početku ciklusa (menstruacija i odmah posle nje) cervikalna sluz je suva, mutna, gusta, lepljiva i malo je ima. Kako se ovulacija približava, cervikalna sluz postaje vlažna, belja, lepljivija i lako puca između prstiju.


Pred samu ovulaciju, količina cervikalne sluzi se znatno povećava, ona postaje bistra, glatka i veoma rastegljiva (često se poredi sa izgledom svežeg belanca). Jedan od njenih najvažnijih zadataka u ovom periodu je da olakša spermatozoidima prolaz u matericu. Poslednjeg dana ovakvog iscetka žena je najplodnija – tada nastupa ovulacija i šanse za začeće su velike. U ovom periodu spermatozoidi mogu da prežive unutar cervikalne sluzi i do 72 časa, što je najduži period njihovog života.


Posle završetka ovulacije, količina iscetka ponovno se umanji, i on postaje gust i lepljiv.

Praćenje ovulacije - promene na grliću materice

Promene na grliću materice smatraju se sekundarnom, dodatnom metodom utvrđivanja ovulacije i usko su povezane sa promenom cervikalne sluzi. Kao što cervikalna sluz u toku ovulacije menja svoju strukturu (prozirnost, gustinu), tako i grlić materice menja svoju poziciju i drugačiji je na dodir. Ove promene nastaju kao posledica promena nivoa estrogena u organizmu.

Odmah po završetku menstruacije grlić materice je čvrst i suv na dodir. Nalazi se nisko u vagini što znači da je blizu i da se do njega lako može dopreti prstom, ali je sam “ulaz” u matericu nepristupačan i uzak, jer ima malo cervikalne sluzi. Kako se ovulacija približava, tako i grlić materice postaje mekši i vlažniji na dodir, i polako počinje da se povlači dublje u vaginu.

U toku ovulacije, grlić je potpuno mekan i veoma vlažan zbog povećane cervikalne sluzi, a “ulaz” u matericu potpuno prohodan. U ovom periodu grlić se nalazi duboko u vagini, daleko je i teško se do njega dopire prstom.

Nakon ovulacije potrebno je između 24 i 48 sati da se grlić materice vrati u položaj kao na početku ciklusa.

Praćenje ovulacije - ovulacijski testovi

Za razliku od ostalih metoda za koje vam ne trebaju nikakva posebna pomagala, ovo su proizvodi koji se kupuju u apotekama.

Ovulacijski testovi utvrđuju povećanu količinu lutenizirajućeg hormona (LH) u urinu. Ovaj hormon, nastaje usled povećanja nivoa estrogena u organizmu, a luči se iz hipofize. LH hormon počinje da se luči 24 do 36 sati pre ovulacije i veoma je pouzdan pokazatelj nastupanja plodnih dana.

Ovi testovi su precizniji i sigurniji od merenja bazalne temperature, i mnogo lakši za upotrebu. Oni mogu da predvide ovulaciju 12 do 36 sati pre nego što će do nje doći i možete ih koristiti odmah (nema potrebe da prođe nakoliko ciklusa da biste naučili da ih tumačite, kao kod ostalih metoda). Ipak, ni oni nisu potpuno sigurni, jer mogu najaviti i lažno plodne dane. Naime ovi testovi daju samo pozitivan ili negativan rezultat, a ne vrednosti, a u nekim situacijama LH hormon može da poraste i bez ovulacije. Takođe, kod žena koje nemaju redovne cikluse postoji veliki rizik da rezultati neće biti tačni.

Ovulacijski testovi se ne upotrebljavaju svaki dan, već samo nekoliko dana za redom, u toku sredine ciklusa (kod 28-dnevnog ciklusa na 11. dan). Test se ponavlja dok se ne ustanovi porast LH hormona. Preporučuje se da se test uvek radi u isto vreme, i ne treba piti velike količine vode barem 1 sat pred testiranje.







Mini-mikroskop za pregled pljuvačke ili cervikalne sluzi


Manje pouzdan, ali i dalje koristan ovulacijski test je mini-mikroskop za pregled pljuvačke ili cervikalne sluzi.

Ovaj mini-mikroskop je veličine ruža za usne i možete ga uvek imati uz sebe. Sastoji se od staklenog prozorčića na koji se nanosi prva jutarnja pljuvačka ili cervikalna sluz, preciznog uveličavajućeg stakla (mikroskopa) i osvetljenja.

Rezultati testa se mogu očitati već nakon 5 minuta od postavljanja uzorka na stakleni prozorčić (važno je samo da se uzorak dobro osuši), tako što se pomoću svetla i uveličavajućeg stakla na suprotnoj strani mikroskopa mogu videti čestice unutar uzorka. Ukoliko su čestice tačkastog oblika (poput prašine) nisu nastupili plodni dani, ali ukoliko se na prozorčiću vidi povezana struktura koja podseća na paprat to znači da su plodni dani u toku.



Kao i kod ostalih testova, i na pouzdanost ovog testa mogu uticati određeni faktori. Ukoliko se uzima uzorak pljuvačke, nikotin, slana hrana, pasta za zube i slično mogu dati lažno tačne rezultate, stoga se preporučuje da se uzorak uzima odmah nakon buđenja, pre bilo kakve jutarnje aktivnosti. Kod uzorka cervikalne sluzi, preporučuje se najmanje 8 sati razmaka između seksualnih odnosa i testiranja.
Nazad na vrh Ići dole
https://maminsvet.forumsr.com
me_

me_


Broj poruka : 28
Points : 22090
Reputation : 0
Datum upisa : 29.03.2012
Godina : 40

Metode praćenja ovulacije Empty
PočaljiNaslov: Re: Metode praćenja ovulacije   Metode praćenja ovulacije EmptyČet Apr 05, 2012 11:58 pm

Ja sam imala onaj Maybe baby.

Metode praćenja ovulacije Pack

Nije me točnost nešto oduševila ali svakako sam imala problema s ovulacijom tako da nisam mjerodavna. Po meni najbolje, najtočnije i najbezbrižnije od svega jeste folikulometrija.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.admincentar.net/mybb/
 
Metode praćenja ovulacije
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Izostanak ovulacije - povišen prolaktin

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Mamin Svet :: Želim bebu :: PRIPREMA ZA TRUDNOĆU-
Skoči na:  
Sve informacije i saveti na http://maminsvet.goodoolz.com/ služe isključivo u edukativne svrhe. Sadržaj web portala nije zamena za lekarske preglede i dijagnoze. Ukoliko brinete za svoje i zdravljesvoje bebe, preporučujemo Vam da se obavezno konsultujte sa svojim lekarom.